Platy vlani rástli v každom regióne o viac ako 5 %

Spravodajstvo
Bratislava 16. januára (TASR) - Platy v roku 2017 rástli v každom regióne o viac ako 5 %. Štvrtina Slovákov však zarábala menej ako 700 eur. Od roku 2010 bol rast miezd v uplynulom období najvýraznejší. Priemerná základná mzda predstavovala v minulom roku 980 eur v hrubom. Oproti roku 2016 je to o 60 eur v hrubom viac. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk.
      
Medziročný rast priemernej základnej mzdy predstavoval podľa mzdového portálu 6,6 %. V tomto prípade je treba zdôrazniť, že ide o základný a nie celkový priemerný plat. To znamená, že ide o priemernú mesačnú mzdu, do ktorej sa nezapočítavajú odmeny či iné finančné bonusy.  
      
Analýza ukázala že desatina zamestnancov na Slovensku zarábala v minulom roku menej ako 561 eur v hrubom. Naopak, najlepšie zarábajúca desatina zamestnancov mala základný hrubý plat vyšší ako 1567 eur.
      
Základné platy rástli najrýchlejšie v Nitrianskom a Trnavskom kraji. V oboch regiónoch rástli platy o vyše 8 %. Platový progres však nezaznamenávali iba regióny na západnom Slovensku. Hneď za nimi skončil Košický kraj, kde oproti roku 2016 narástli mzdy o 7,4 %.
      
Najpomalšie rástli zárobky percentuálne v hlavnom meste a okolí. Je to však logické, keďže v tomto kraji sú platy v porovnaní so zostatkom Slovenska výrazne vyššie. Z tohto dôvodu aj vyšší nárast absolútnej hodnoty predstavuje podielovo nižšie číslo.
      
Regionálne rozdiely sú vidieť najmä na rozložení pracovníkov do mzdových pásiem. Kým 31 % zamestnancov v Prešovskom kraji nezarobí viac ako 650 eur v hrubom, v Bratislavskom kraji je to iba 5 % pracovníkov.
      
Pri zmapovaní podielu zamestnancov so základným platom, ktorý je vyšší ako 2000 eur, sa ukazuje, že v hlavnom meste a okolí má takúto sumu k dispozícii 12,3 % pracovníkov, v Prešovskom kraji je to iba 1,7 %.
      
TASR informovala Nikola Richterová z Profesie.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie