Výdavky rezortu práce majú v budúcom roku dosiahnuť 2,34 mld. eur

Spravodajstvo
Bratislava 14. decembra (TASR) - Ministerstvo práce dostane viac peňazí na financovanie svojich politík, ktorými sú najmä zvyšovanie zamestnanosti a znižovanie podielu ľudí ohrozených chudobou. V budúcom roku by totiž celkové výdavky rezortu mali predstavovať 2,34 miliardy eur. V porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2017 celkové výdavky rezortu práce v roku 2018 medziročne vzrastú o 89,3 milióna eur, teda o 3,96 %. Vyplýva to zo schváleného rozpočtu verejnej správy parlamentom.
      
Výdavky rezortu práce predstavujú približne 2,6 % hrubého domáceho produktu a 6,6 % výdavkov rozpočtu verejnej správy. Tri najväčšie programy sa zameriavajú na sociálnu inklúziu, hlavne na podporu rodiny, pomoc v hmotnej núdzi a kompenzáciu ťažko zdravotne postihnutým. Ďalej majú ísť zdroje na aktívne opatrenia trhu práce a prevádzkové výdavky.
      
"V miere zamestnanosti dosahuje Slovensko dobré výsledky, pričom cieľ 72 % zamestnanosti by mal byť pri súčasnom vývoji dosiahnutý v roku 2018. Slovensku sa darí znižovať mieru rizika chudoby, pričom dosahuje lepšie výsledky ako priemer Európskej únie," uvádza sa v návrhu rozpočtu.
      
Rozpočtové zdroje kapitoly sa na rok 2018 navrhujú na úrovni 2,10 miliardy eur. V porovnaní so schváleným rozpočtom na tento rok rastú o 96 miliónov eur. Vplyv na ne majú viaceré novely zákonov, ide o sociálne poistenie, sociálne služby, peňažné príspevky na kompenzáciu ŤZP a zákon o službách zamestnanosti.
      
V rámci kapitoly rezortu práce sú zabezpečené aj prostriedky na zvýšenie príspevku na opatrovanie. Medzi ďalšie opatrenia, ktoré rozpočet zohľadňuje, patria príspevok na dochádzanie za prácou, príspevok pri presťahovaní rodiny za prácou, zvýšenie príplatkov za prácu počas víkendu a sviatku či za prácu v noci. Rozpočet počíta aj so zavedením 13. a 14. platu, ako aj s oslobodením príjmov z dohôd dôchodcov.
      
"Zabezpečujú sa nové opatrenia v oblasti zamestnanosti a kompenzácie ŤZP, konkrétne pri príspevku na dochádzanie za prácou, príspevku pri presťahovaní za prácou a príplatku za nočnú prácu," uvádza sa v návrhu rozpočtu. Tieto opatrenia by mali nadobudnúť účinnosť od 1. mája budúceho roka. S účinnosťou od 1. septembra 2018 sa predpokladá zvýšenie príspevku na opatrovanie.
      
Ako ďalej vyplýva z návrhu rozpočtu, na sociálnu inklúziu sú rozpočtované zdroje v objeme 1,89 miliardy eur, na politiku zamestnanosti má ísť 268,4 milióna eur, na inštitucionálnu podporu 168,6 milióna eur a na informačné technológie 17,2 milióna eur.
      
Napríklad na podporu rodiny má ísť v budúcom roku 741 miliónov eur. Prevažnú časť predstavuje prídavok na dieťa, na ktorý má ísť 315 miliónov eur, a rodičovský príspevok, na ktorý je vyčlenených takmer 373 miliónov eur. Peňažné príspevky na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia sú na budúci rok rozpočtované v objeme 281 miliónov eur. Medziročne tieto výdavky rastú, čo súvisí práve s avizovaným rastom príspevku na opatrovanie.
      
V oblasti politiky zamestnanosti sa chce rezort zamerať najmä na dlhodobo nezamestnaných, ale aj nízkokvalifikovaných ľudí, mobilitu na trhu práce, ale aj na marginalizované rómske komunity. "Lepšie cielenie aktívnych opatrení na trhu práce zvýši počet nezamestnaných uchádzačov úspešne umiestnených na trh práce takmer o polovicu. Rozšírenie používaných informácií o uchádzačoch získaných pri ich zaradení do evidencie spolu s históriou predchádzajúcich evidencií a pracovných úväzkov umožňujú zlepšiť výber vhodných politík pre každého uchádzača," píše sa v návrhu rozpočtu.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie