Slovenský trh práce má v globálnom meradle stále čo zlepšovať

Spravodajstvo
Bratislava 13. decembra (TASR) – Atraktivita slovenského trhu práce spočíva v kombinácii relatívne nízkych nákladov na podnikanie a kvalifikovanej pracovnej sily. Na slovenskom trhu práce je však stále čo zlepšovať, aby bol pre investorov atraktívnejšou destináciou. Naznačuje to prieskum ManpowerGroup Total Workforce Index, ktorý porovnáva trhy práce v 75 krajinách sveta. Predstavila ho v stredu na tlačovej konferencii spoločnosť ManpowerGroup.
      
"Vidíme hlavnú konkurenčnú výhodu Slovenska na globálnom trhu, a to je veľmi nízka nákladovosť pracovnej sily v kombinácii s vysokou dostupnosťou vysokokvalifikovaných zamestnancov. To robí zo Slovenska veľmi zaujímavú krajinu pre investorov zo západnej Európy," zdôraznil marketingový manažér spoločnosti Manpower Jiří Halbrštát.
      
Slovensko sa v hodnotení umiestnilo na 50. mieste zo 75 krajín a v regióne Európy, Stredného východu a Afriky je Slovensko na 30. mieste. "Medzi najlepšie hodnotené trhy práce sveta patrí Nový Zéland, Hongkong, Singapur, Spojené štáty, Kanada, z európskych krajín je to Írsko, Veľká Británia, Dánsko, Rakúsko, Estónsko alebo Holandsko," vymenoval Halbrštát.
      
Legislatívne a inštitucionálne prostredie je hodnotené podobne ako v Nemecku, Poľsku alebo Francúzsku a je na priemernej svetovej úrovni. Slovensko sa v Indexe World Bank Group o náročnosti podnikania umiestnilo na 33. mieste, pričom náklady na štart podnikania na Slovensku predstavujú 1,2 % z hrubého domáceho produktu (HDP) na jedného obyvateľa.
      
Celkovú nákladovosť podnikania ovplyvňuje aj mzdová úroveň krajiny. Z tohto hľadiska je pred Slovenskom na trojnásobnej úrovni Nemecko, Rakúsko a USA, zároveň je však slovenský trh na výrazne vyššej úrovni v porovnaní s Bulharskom, Rumunskom a Ukrajinou.
      
Dôležitým faktorom v analýze trhu bola aj dĺžka výpovednej lehoty. "Výpovedná lehota na Slovensku je jedna z najdlhších, čo znamená istotu pre zamestnanca, napriek tomu to však brzdí vytváranie nových pracovných miest," konštatoval Halbrštát. Oproti tomu produktivita je hodnotená pomerne dobre. Zhoršuje ju len menej efektívne fungovanie trhu práce a nízka počítačová gramotnosť.
      
Problémom je aj jazyková úroveň pracovníkov. "Úroveň komunikatívnej znalosti angličtiny vo východnej Európe všeobecne pomerne zaostáva za západným svetom," pripomenula generálna riaditeľka spoločnosti Jaroslava Rezlerová s tým, že Slovensko má v tejto oblasti veľký priestor na zlepšovanie.
      
Prieskum ManpowerGroup Total Workforce Index porovnával celkovo 90 parametrov z oblasti pracovného práva, dostupnosti, nákladovosti a produktivity pracovnej sily v 75 krajinách sveta, na základe ktorých hodnotil atraktívnosť trhov práce pre investorov.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie