Dohoda o podmienkach brexitu podporí pracovné miesta aj prosperitu

Spravodajstvo
Brusel 8. decembra (TASR) - Britský minister financií Philip Hammond v piatok vyjadril veľkú radosť z prelomu na rokovaniach o brexite. Európska komisia (EK) totiž súhlasila s tým, že rozhovory s Britániou o jej odchode z európskeho bloku sa môžu posunúť do druhej fázy, teda k rokovaniam o obchode. To podľa Hammonda podporí pracovné miesta aj prosperitu.
      
Dohoda, ktorú sa predstaviteľom britskej vlády podarilo dosiahnuť v Bruseli, otvára Londýnu cestu k rozhovorom o budúcich vzťahoch medzi oboma stranami, skonštatoval Hammond, ktorý to na sociálnej sieti twitter označil za "pozitívny krok."
      
Aj predseda Európskej rady Donald Tusk novinárom pred schôdzkou s britskou premiérkou Theresou Mayovou povedal, že blok je pripravený začať rokovania o prechodnom období s Britániou po jej odchode z Európskej únie (EÚ). A vyzval Londýn, aby jasnejšie načrtol svoju predstavu o nových vzťahoch s EÚ po brexite.
      
Tusk zároveň povedal, že Británia bude musieť počas prechodného obdobia dodržiavať všetky zákony EÚ a rešpektovať svoje rozpočtové záväzky a súdny dohľad bloku. Ale už sa nebude zúčastňovať na procese rozhodovania zvyšných 27 štátov.
      
"Sme pripravení začať pracovať na úzkom partnerstve so Spojeným kráľovstvom a EÚ v obchode, ale aj v boji proti terorizmu a medzinárodnej kriminalite, ako aj bezpečnosti, obrane a zahraničnej politike," povedal Tusk novinárom po tom, čo britská premiérka Mayová dosiahla prelom v otázke dohody o podmienkach brexitu.
      
Tusk však pripomenul, že sa príliš veľa času venovalo vyjednávaniam o podmienkach odchodu Británie z EÚ, čo podľa neho bola relatívne ľahšia časť rokovaní.
      
"Všetci vieme, že rozchod je ťažký, ale rozchod a budovanie nového vzťahu sú oveľa ťažšie," skonštatoval. "Toľko času sa venovalo ľahšej úlohe a teraz máme de facto menej ako rok (na druhú fázu), než Británia odíde z bloku v marci 2019."
      
Posun k rokovaniam o obchode a prechodnom období po brexite je rozhodujúci pre budúcnosť Mayovej ako premiérky a udržanie obchodnej výmeny medzi oboma stranami.
      
Komisia uviedla, že je pripravená okamžite začať pracovať na druhej fáze rokovaní, ktorá sa týka prechodného obdobia, obchodu a dlhodobých vzťahov s Londýnom.
      
Británia v texte súhlasila s tým, že ak by sa Londýn a Brusel nedohodli na konečnej dohode o brexite, Spojené kráľovstvo ponechá bez zmeny "úplné zosúladenie" s pravidlami európskeho vnútorného trhu a colnej únie, ktoré pomáhajú chrániť spoluprácu Severného Írska a Írska.
      
V prípade absencie obchodnej dohody sa medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva nevytvoria žiadne nové prekážky, pokiaľ by decentralizovaná vláda v Severnom Írsku nesúhlasila s tým, že sú vhodné odlišné opatrenia.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie