Vysoká zamestnanosť spôsobuje firmám problémy

Mám prácu
Mzdy rastú najrýchlejšie od roku 2008, hlavne vďaka nedostatku pracovných síl.

Oproti minulému roku klesol počet dlhodobo nezamestnaných o 11,6 percenta a hladina celkovej nezamestnanosti dosiahla v treťom kvartáli historických osem percent. Aj tieto čísla hovoria o tom, že ekonomická situácia na Slovensku je naďalej pozitívna, a v takomto vývine má v nasledujúcom období aj pokračovať. Vyplýva to z najnovších údajov o vývoji slovenského hospodárstva v treťom štvrťroku tohto roku, ktoré včera zverejnil Štatistický úrad.

Odpracované hodiny nestúpajú

Slovensko dosahuje rekordy v zamestnanosti, a to až v takej miere, že firmám sa noví zamestnanci hľadajú čoraz ťažšie. Podľa analytika Národnej banky Slovenska Alexandra Karšaya táto situácia môže viesť k útlmu ďalšieho výraznejšieho rastu zamestnanosti. „Signalizovať to môže aj nevýrazný vývoj počtu odpracovaných hodín v treťom štvrťroku. Firmy síce zvyšujú zamestnanosť, ale v počte odpracovaných hodín sa to prejavuje len čiastočne,“ vysvetlil v rýchlom komentári publikovanom inštitúciou.

Polovica nezamestnaných má iba malú šancu

Práve tento stav je z veľkej časti zodpovedný za rýchly rast priemerných miezd. Medziročne za zrýchlil o 5,8 percenta, čo je najrýchlejšie od roku 2008. „Prejavuje sa skutočnosť, že zamestnávatelia musia aj formou zvýšených platov súťažiť o čoraz ťažšie dostupnú novú pracovnú silu,“ skonštatoval Karšay. Makroekonomická analytička Katarína Muchová však upozorňuje, že „ešte stále ostáva pomerne vysoké percento dlhodobo nezamestnaných, v prípade ktorých hrozí strata pracovných návykov a schopností, a tak si prácu hľadajú ťažšie“. Práve táto skupina ľudí totiž u nás tvorí viac ako polovicu všetkých nezamestnaných.
Zdroj: Kristína Votrubová (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie