Národný inšpektorát práce chce zjednotiť činnosť všetkých inšpektorátov

Spravodajstvo
Banská Bystrica 6. decembra (TASR) - Novoprijatú koncepciu činnosti Národného inšpektorátu práce (NIP) do roku 2020 predstavia slovenským inšpektorátom práce na seminári, ktorý sa bude konať v dňoch 7. a 8. decembra v Banskej Bystrici. Ako TASR informovala Judita Richterová z kancelárie námestníka generálneho riaditeľa NIP, prioritou novoprijatej koncepcie je zlepšiť ochranu zamestnancov pri práci.

"Za najväčšiu prioritu považujem venovať sa problematikám prevencie, osvety a nastaveniu prehľadnej a vyváženej legislatívy. Na jednej strane budeme pravidelne hodnotiť kvalitu a efektivitu inšpektorátov práce a jednotlivých zamestnancov, ale na strane druhej im musíme vytvoriť vhodné podmienky napríklad v súvislosti s odborným vzdelávaním, technickou podporou, finančným ohodnotením a jednotným usmerňovaním. Spokojný zamestnanec sústavy inšpekcie práce vytvára predpoklad kvalitného a efektívneho plnenia úloh inšpekcie práce, z čoho vyplýva ochrana práv, života a zdravia zamestnancov a úspech podnikateľov,“ uviedol v tejto súvislosti generálny riaditeľ NIP Karol Habina.

Cieľom NIP je stanoviť si jednotné fungovanie a štandardy práce na celoslovenskej úrovni tak, aby inšpekcia práce nebola vnímaná ako „strašiak“, ale skôr ako dohľad nad bezpečnosťou, zdravím a právami zamestnancov. Ako uviedla riaditeľka odboru inšpekcie práce Miroslava Skičková, NIP bude pri plnení stanovených cieľov zohľadňovať a rešpektovať existujúce rámcové dokumenty, najmä Stratégiu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v Slovenskej republike na roky 2016 – 2020 a program jej realizácie a Štátnu koncepciu Slovenskej republiky Inteligentný priemysel pre Slovensko.

Účasť na seminári potvrdil štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš, ako aj zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie