Deti naprieč celou republikou sa zoznamujú so základmi programovania

Spravodajstvo
Bratislava 5. decembra (TASR) – Žiaci základných škôl naprieč celým Slovenskom sa do 13. decembra môžu zapojiť do celosvetovej iniciatívy Hodina kódu. Jej cieľom je zoznámiť deti so základmi programovania hravou formou. Každý, kto Hodinu kódu absolvuje úspešne, získa špeciálny certifikát. 
      
"Hodina kódu podporuje rozvoj digitálnych zručností, ukazuje, že programovanie nie je strašiak, ktorého sa treba báť, ale naopak, je to príležitosť rozšíriť si obzory, precvičiť logické myslenie. Teší nás, keď môžeme sledovať, ako deti vymýšľajú hry, ako s radosťou ukazujú, čo sa naučili. To je aj poslanie tohto projektu, vzbudiť vášeň a záujem o informatiku či IT priemysel," uviedla riaditeľka pre oblasť školstva spoločnosti Microsoft Slovakia Marcela Havrilová. 
      
Na Slovensku sa tohtoročná Hodina kódu nesie v duchu inklúzie, keďže technológie sú tu pre všetkých a v mnohých prípadoch môžu ľuďom s hendikepom pomáhať nielen pri začleňovaní sa do spoločnosti, ale aj budovaní si kariéry. Pre ľudí so sluchovým postihnutím sú informačné technológie (IT) veľmi prínosné z hľadiska získavania informácií ako komunikačný kanál. 
      
"Po prvej vlne nadšenia výhodami IT prišla druhá vlna, a to riešenie niektorých negatívnych javov digitalizácie. Preto sme na škole zaviedli program na ich prevenciu a Hodina kódu našej iniciatíve napomáha. Pre našich žiakov to bola výborná príležitosť vidieť, že čas pri počítačoch či tabletoch sa dá využívať zmysluplne a že hrou sa vlastne učia," zhodnotila Jarmila Cifrová, riaditeľka internátnej Základnej školy s materskou školou pre deti a žiakov so sluchovým postihnutím na Drotárskej ceste v Bratislave. 
      
Programovanie neničí len bariéry u zdravotne znevýhodnených, ale aj rodové stereotypy. Aktivitám na podporu rozvoja digitálnych zručností u dievčat sa plánuje systematicky venovať aj novovzniknutá platforma Akadémia programovania. "Spojili sme programovanie s kreativitou, pretože toto je cesta, ktorou chce ísť veľa dievčat. Veríme, že po skončení projektu budeme mať na slovenských školách oveľa viac malých nadšených 'ajťáčiek' ako teraz. Zároveň budeme školiť i pedagógov, aby nové metodiky mohli uplatniť na svojich hodinách a projekt sa tak dostal k čo najširšej skupine detí. Informatika je naša budúcnosť, všetci, vrátane dievčat, musíme byť pripravení," uzavrela Petra Kotuliaková z iniciatívy Aj ty v IT.
      
Hodinu kódu prináša na Slovensko nezisková organizácia Code.org a spoločnosť Microsoft.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie