Stavebné firmy nesúhlasia so zvýšenými príplatkami, môžu zvýšiť ceny

Spravodajstvo
Bratislava 30. novembra (TASR) - Je namieste obava, že firmy, ktoré majú zvýšené príplatky k mzdám zaplatiť to vyriešia tak, že zvýšia ceny s následným dominovým efektom na trhu. V stanovisku Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska to konštatuje jeho prezident Pavol Kováčik.
      
Návrh na zvýšenie príplatkov zamestnancov je súčasťou vládneho sociálneho balíčka. Do parlamentu novelu Zákonníka práce predkladajú poslanci vládneho Smeru-SD. Navrhujú v nej zvýšiť minimálnu výšku mzdového zvýhodnenia poskytovaného za nočnú prácu zo súčasných 20 % na 50 % sumy minimálnej mzdy v eurách za hodinu. Príplatok za prácu vo sviatok má vzrásť z 50 % na 100 % priemerného zárobku zamestnanca. Zaviesť sa má aj nový príplatok za prácu počas sobôt a nedieľ, a to vo výške 100 % sumy minimálnej mzdy v eurách za hodinu.
      
Tento návrh je podľa Kováčika neprijateľný pre významných zamestnávateľov na Slovensku, ako sú aj stavebné firmy. "Firmám sa znížia prostriedky na vlastný rozvoj a tie, ak nebudú mať prostriedky na vyplatenie zvýšených odmien, sa zamerajú na znižovanie pracovných miest s fatálnymi následkami na sociálnu sféru," upozornil prezident ZPS.
      
Stavebné firmy tvrdia, že takáto významná zmena pracovnej legislatívy sa najskôr musí stať predmetom riadnej a najmä odbornej diskusie v tripartite. Zasadnutie tripartity je naplánované na sobotu (2.12.).
      
Stavbári upozorňujú, že v súčasnosti nie je vypracovaná a predložená riadna a komplexná dopadová štúdia takých závažných zmien, bez ktorej diskusiu nemožno ani len začať. Návrh navyše podľa ich názoru neguje zmysel kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa ako prostriedku na vyjednanie lepších podmienok odmeňovania, avšak v rámci konkrétnych možností a podmienok zamestnávateľov.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie