Vláda schválila materiál na podporu sociálneho začlenenia a boja proti chudobe

Spravodajstvo
Bratislava 29. novembra (TASR) - Podpora začlenenia dlhodobo nezamestnaných, efektívnejšie poskytovanie verejných služieb zamestnanosti či zvýšenie adresnosti v systéme poskytovania sociálnych dávok. To sú podľa vlády kľúčové opatrenia v oblasti podpory sociálneho začlenenia a boja proti chudobe. Materiál v stredu schválil vládny kabinet Roberta Fica.
      
Rezort práce, ktorý materiál predložil na rokovanie vlády, skonštatoval, že cielenými opatreniami sa v minulom období darilo znižovať nezamestnanosť. "Prekážky vstupu dlhodobo nezamestnaných na trh práce sú aj nedostatočná kvalifikácia, chýbajúce pracovné návyky, často spojené s nedostatkom základných sociálnych zručností," skonštatovalo ministerstvo. Pomôcť má podpora subjektov sociálnej ekonomiky. "Podporia sa tak aj tie hospodárske odvetvia a regióny, ktoré sú svojím charakterom spôsobilé zamestnať dlhodobo nezamestnaných občanov," očakáva ministerstvo.
      
V oblasti poskytovania služieb zamestnanosti má byť do roku 2020 vytvorený trojpilierový systém služieb zamestnanosti pozostávajúci z informačno-poradenských služieb, odborných a administratívnych služieb. "Plánovaná centralizácia a automatizácia administratívnych činností uvoľní personálne kapacity, ktoré budú alokované na posilnenie informačno-poradenských a odborných služieb, čím sa posilní poskytovanie cielených a individualizovaných služieb zamestnanosti," plánuje rezort práce.
      
V oblasti vzdelávania a podpory mladých nezamestnaných by mali v budúcom roku okrem spustených projektov odštartovať aj výzvy, ktoré budú zamerané na zvýšenie kvality celoživotného vzdelávania a prepojenie vysokoškolského vzdelávania s potrebami praxe. Pripraviť ich má rezort školstva.
      
Ďalšími oblasťami, na ktoré sa chce vláda zamerať, je zlepšenie poskytovaných služieb občanom, podpora integrácie marginalizovaných rómskych komunít, či podpora zvýšenia adresnosti v systéme sociálnych transferov.
      
Schválením materiálu vláda zaviazala ministra práce Jána Richtera (Smer-SD), aby koordinoval činnosť ústredných orgánov štátnej správy a ostatných organizácií pri plnení úloh vyplývajúcich z Aktualizácie rámcovej stratégie podpory sociálneho začlenenia a boja proti chudobe. Priebežne má na rokovanie vlády predkladať vyhodnotenie plnenia úloh.
      
Minister práce po skončení rokovania vlády skonštatoval, že do roku 2020 by malo byť menej ľudí ohrozených rizikom chudoby. "Proces by mal ďalej pokračovať, lebo všetky faktory, akými sú ekonomický vývoj, zamestnanosť, situácia na trhu práce, sú veľmi pozitívne na to, aby tento trend pokračoval," priblížil Richter. Podľa jeho slov sa znížilo aj percento rodín, v ktorých nikto nepracuje. "Budeme sa zaoberať sociálnou ekonomikou, ktorá vytvára priestor pre menej vzdelaných, aby sa vedeli uplatniť na trhu práce," uviedol Richter. Vláda si pritom podľa jeho slov zadefinovala nové úlohy. Jednou z nich je pokračovať v znižovaní nezamestnanosti dlhodobo nezamestnaných a druhá úloha súvisí so sociálnym zabezpečením. "Veľa očakávam od ročného zúčtovania sociálnych dávok, ktoré by malo byť účinné od 1. januára 2019, aby sme vedeli presne posudzovať objektívne príjmy jednotlivcov a domácností a viac diferencovať sociálnu pomoc," dodal Richter.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie