Odbory chystajú protest pred FM Slovenská v Seredi

Spravodajstvo
Sereď 22. novembra (TASR) - Protestné zhromaždenie zamestnancov FM Slovenská, s.r.o., v Seredi pripravujú odbory na štvrtok 23. novembra pred sídlom spoločnosti na Priemyselnej ulici. Zvolanie protestu je reakciou na nedodržiavanie platnej kolektívnej zmluvy zo strany zamestnávateľa, sociálny damping a uprednostňovanie agentúrnych srbských zamestnancov pred kmeňovými slovenskými. TASR o tom informoval predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna. 
      
Ako dodal, permanentné rokovania zástupcov odborov s vedením nemajú žiadny relevantný výsledok. Na slovenských zamestnancov je podľa jeho vyjadrenia vyvíjaný neustály tlak, aby ich bolo možné postupne meniť za "lacnejších" pracovníkov z tretích krajín. "Agentúry týchto ľudí zneužívajú, sú inak honorovaní, pracujú 12 hodín denne, pričom im píšu 11, aby nemuseli dostať dva stravné lístky, ktoré sú v hodnote 1,6 eura," informoval Machyna.
      
Odbory chcú presadiť, aby zamestnanci z tretích krajín pracovali za rovnakých podmienok ako slovenskí a ich práca nevykazovala známky závislej práce. "Preto sa aj ako OZ KOVO zasadzujeme, aby zákon riešil takéto prípady a jeho porušenia boli sankcionované tak prísne ako v susednom Rakúsku, kde sú mimoriadne vysoké pokuty a tiež hrozba straty licencie," dodal Machyna.
      
Vo FM Slovenská pracuje podľa tamojšej predsedníčky odborov Eleny Rajnicovej aktuálne 334 kmeňových slovenských zamestnancov a približne 300 agentúrnych. Problém zvyšovania pomeru zahraničných robotníkov k celkovému počtu zamestnancov sa netýka, ako uviedla, iba ich spoločnosti, ale aj iných a ich narastajúci počet pociťuje i samotné mesto Sereď.
      
Spoločnosť sa zaoberá dopravou, skladovaním, obalovými službami a riadením dodávateľského reťazca.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie