Projekt SASPRO bojuje proti odlivu slovenských talentov do zahraničia

Spravodajstvo
Bratislava 14. novembra (TASR) – Boj proti odlivu talentovaných ľudí zo Slovenska do zahraničia je cieľom projektu Slovenskej akadémie vied (SAV) SASPRO. Na tomto projekte pracuje podľa slov predsedu SAV Pavla Šajgalíka už tri roky 38 zahraničných a slovenských vedcov. Uviedol to v utorok počas tlačovej konferencie v Bratislave.

"Jedným z problémov na Slovensku je odliv ľudí do zahraničia nielen za štúdiom, ale aj za prácou. Získať mladých ľudí do laboratórií je čoraz väčší problém," povedal Šajgalík. Program Ľudia priniesol SAV od roku 2015 vedcov zo zahraničia, ktorí opustili svoje pracoviská a prišli robiť vedu na Slovensko. "V programe SASPRO je zapojených dovedna 16 Slovákov a 22 zahraničných výskumníkov," poznamenal Šajgalík. Práve táto schéma je podľa jeho slov v našich podmienkach najúčinnejším prostriedkom, ako bojovať proti odlivu mozgov do zahraničia.

Jedným z príkladov, že sa talentovaný človek vráti zo zahraničia na Slovensko, je aj Andrea Bábelová, ktorá pracuje v Biomedicínskom centre SAV. Po desiatich rokoch výskumnej práce v Nemecku sa vrátila na Slovensko a venuje sa výskumu v oblasti nanomedicíny. "Skúmam najmä terapeutické nanomateriály ako úplne nové formy liečiv," povedala Bábelová. Zároveň zdôraznila, že robiť vedu na Slovensku nie je ľahké a porovnávať sa so zahraničím sa môžeme len veľmi ťažko. "V Nemecku bolo prístrojové vybavenie a aj finančné ohodnotenie úplne iné. Vidím však zmeny k lepšiemu aj na Slovensku," zhodnotila.

Ukrajinka Oleksandra Ivanova prišla na Astronomický ústav do Tatranskej Lomnice z Kyjeva a na Slovensku skúma nové kométy a ich fyzikálne aktivity. Nemec Dirk Dalberg na Ústave politických vied SAV rozpracoval projekt Politické myslenie českého a slovenského disentu v 70. a 80. rokoch 20. storočia. Jeho projekt pomôže lepšie pochopiť obdobie takzvaného reálneho realizmu.

"Na Slovensku mi chýba viac odbornej literatúry, pozitívne však hodnotím prístup kolegov, ktorí mi pomáhajú pri lepšom pochopení našich dejín. Predtým som žil v Prahe a teraz sa mi v Bratislave páči viac ako v Prahe," povedal Dalberg. Doplnil, že po skončení projektu je otázne, či ostane žiť na Slovensku, alebo sa vráti do zahraničia.

SASPRO je program SAV zameraný na mobilitu vedcov. Vznikol na základe projektu spolufinancovaného EÚ a potrvá do konca roka 2018. Rozpočet projektu na päť rokov je na úrovni 7.780.000 eur. SAV sa v súčasnosti uchádza o podobný program v rámci Horizontu 2020 v spolupráci s Univerzitou Komenského a Slovenskou technickou univerzitou.

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie