Štvrtina firiem pridá ľuďom nové benefity

Spravodajstvo
Na pracovnom trhu chýbajú ľudia, čo sa prejavuje lepšími podmienkami pre zamestnancov.

Pracujúcich Slovákov čakajú v budúcom roku lepšie podmienky aj bez sociálneho balíčka. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti PwC, podľa ktorého plánujú firmy zvyšovať mzdy v priemere o 3,4 percenta. Keďže inflácia je prognózovaná na 1,7 percenta, ľudia si reálne polepšia.

Vplyv nových investorov

Firmy venujú väčšiu pozornosť nastaveniu platov najmä vzhľadom na ohlásený príchod viacerých investorov. „Ich prioritou je udržať si konkurencieschopnosť svojho odmeňovania,“ vysvetľuje Ľudmila Guerin, líderka oddelenia Poradenstva pre ľudské zdroje v PwC Slovensko.

Trend potvrdzuje aj country manažér personálnej spoločnosti Grafton Slovakia Miroslav Garaj, ktorý si myslí, že hlavným dôvodom je nedostatok voľných uchádzačov o prácu a, naopak, stále rastúci počet voľných pracovných miest. To tlačí na firmy, ktoré sa tak musia stále viac snažiť, aby si udržali svojich pracovníkov. „Zamestnávatelia paralelne so zvyšovaním miezd a benefitov premýšľajú aj o spôsoboch, ako svojich zamestnancov motivovať a prehlbovať ich lojalitu,“ vysvetľuje Garaj.

Bonusom aj dovolenka navyše

Ľudia tak pocítia napríklad vyšší príspevok na dôchodkové a životné pripoistenie. Časť zamestnávateľov poskytne dlhšiu dovolenku alebo zavedie plne hradený príspevok na stravovanie alebo v plnej výške zaplatí prepravu do zamestnania. Zvyšujúcu sa dôležitosť benefitov potvrdzuje aj prieskum spoločnosti PwC. „Takmer štvrtina spoločností plánuje zavedenie nových zamestnaneckých výhod, ktoré v súčasnosti neponúka,“ hovorí Guerin.
Zdroj: Matej Vanoch (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie