Firmy preplácajú ľudí, začal sa boj o Slovákov

Spravodajstvo
Masívna kampaň sa rozbehla v rádiu, novinách, televízii aj na internete.

Začiatkom jesene sa s náborovými kampaňami na Slovensku roztrhlo vrece. Veľké spoločnosti ako Volkswagen, Jaguar či Amazon si nové posily hľadajú masívnou kampaňou na bilbordoch, v novinách, televízii, rádiu či na sociálnych sieťach. Niektorí dokonca zašli ešte ďalej. „V októbri sa uskutočnila náborová roadshow v 20 mestách po celom Slovensku,“ konštatuje hovorkyňa spoločnosti Volkswagen Slovensko Lucia Kovarovič Makayová.

Firmy k masívnym kampaniam ženie nedostatok pracovnej sily. Veľké spoločnosti tak už nehľadajú len kvalifikovanú pracovnú silu, ale aj ľudí bez praxe v danom odbore. Voľných pracovníkov na trhu je extrémne málo a veľké investície pribúdajú. Rozhodujúcim faktorom pri boji o pracovníka v regiónoch sa tak stávajú platy a benefity.

Amazon začne čoskoro

Slovensko je v mnohých faktoroch naklonené investorom, napríklad dotáciami, ústretovosťou, infraštruktúrou, strategickou polohou. Donedávna disponovalo aj dostatkom pracovnej sily. To je však minulosťou. Amazon s prevádzkou rezervného strediska v Seredi už začal a v novembri prebehne jeho oficiálne otvorenie. To zhltne z pracovného trhu tisíc ľudí, avšak postupne, v troch vlnách. Žiadaní sú najmä technici, IT manažéri, finanční analytici či manažéri výroby. „Využívame širokú škálu efektívnych komunikačných kanálov. S výsledkami doterajšej náborovej kampane sme spokojní,“ konštatuje PR manažérka spoločnosti Amazon pre Slovensko a Česko Miroslava Remenárová. Hodinová mzda by mala v stredisku predstavovať 4,6 až 6,5 eura na hodinu. Spolu s trinástym platom a bonusom za dochádzku by si tak mal zamestnanec sereďského Amazonu prísť zhruba na 920 eur mesačne.

Jaguar už má 500 ľudí

V podobnej situácii sa nachádza aj tvorca megainvestície pri Nitre. Jaguar Land Rover má začať s prevádzkou až budúci rok. Pracovníkov však prijíma už teraz. Anglický výrobca automobilov bude potrebovať na spustenie prevádzky celkovo tisíc ľudí, z toho 800 bude pracovať vo výrobe. Už teraz zamestnáva viac ako 500 ľudí, ktorí sú školení priamo v Nitre alebo vo Veľkej Británii. Celkovo by mala výroba zamestnať 2 800 ľudí. „Hľadáme ľudí, ktorí sa chcú stať súčasťou procesu nastavovania výroby už od jej začiatkov. Nemusia mať skúsenosti z automobilového priemyslu,“ konštatuje riaditeľka ľudských zdrojov Jaguar Land Rover Slovakia Nicci Cook.

Anglický výrobca uviedol, že mzdy v nitrianskom závode majú predstavovať 900 až 1 800 eur a priemerná mzda by sa mala ustáliť na úrovni 1 225 eur. Ďalšími benefitmi pre zamestnancov budú aj doplnkové dôchodkové, úrazové či životné poistenie.

Rozširovali výrobu i rady zamestnancov

To, že čoskoro začína s výrobou Jaguar Land Rover, najmenej hrá do kariet automobilke Peugeot Citroën v Trnave, ako aj bratislavskému Volkswagenu, ktorý iba nedávno rozšíril výrobu SUV modelu Cayenne o 127 miliónov eur. Bratislavská výroba už teraz zamestnáva viac ako 10-tisíc ľudí. V minulom roku zamestnala viac ako 1 500 ľudí, počas prvej polovice tohto roka ďalších 400 a do konca roka chce zamestnať ďalšiu tisícku. Uvedomuje si však, že musí hľadať aj za hranicami svojho regiónu. „S našimi náborovými aktivitami sa orientujeme na celé územie Slovenska. Intenzívne sa zaujímame aj o zamestnancov zo vzdialenejších regiónov,“ tvrdí Makayová.

Volkswagen sa spolieha na silný platový základ i benefity. Nástupný plat je totiž najvyšší spomedzi firiem, ktoré masívne prijímajú. Ten sa pohybuje od 1050 do 1250 eur v závislosti od kvalifikácie. „Noví zamestnanci dostanú po prvých troch mesiacoch aj nástupný bonus 300 eur a po určitom čase ďalších 200 eur,“ tvrdí člen predstavenstva spoločnosti Volkswagen Slovensko Eric Reuting. Okrem toho ponúka i dva platy ročne navyše, odmenu za hospodárky výsledok či rôzne druhy poistenia a sporení.
Zdroj: Róbert Turza (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie