V pracovnej zmluve pokuta? V žiadnom prípade. Toto sú ďalšie prehrešky

Mám prácu
Ak nastupujete do novej práce, určite prídete ako zamestnanec do kontaktu s pracovnou zmluvou. Dôležité však je, aby ste ju mali uzatvorenú správne.

Rovno podpísať, čo vám dáva budúci zamestnávateľ na stôl, alebo sa pokúsiť vyjednať si priaznivejšie podmienky? Všetko podľa advokáta Milana Ficeka závisí od toho, ako to prijme firma. „Zamestnávateľ sa môže slobodne rozhodnúť, s kým uzavrie pracovný pomer. Môžete navrhovať zmeny v obsahu, avšak treba rešpektovať Zákonník práce, od ktorého sa nemožno odchýliť,“ radí advokát.

Ak teda navrhnete zmeny v zmluve, bude na firme, či to bude akceptovať alebo nie. To isté však platí aj opačne, teda ak vám pracovné podmienky v zmluve vyložene nesedia, nemusíte s nimi súhlasiť a nastúpiť do práce. Ak však zmluvu uzatvoríte, firma ju nemôže jednostranne zmeniť, vyžaduje sa súhlas dvoch strán.

Časté porušenia v praxi

Máte síce zmluvu v rukách, ale nie všetko v nej sedí? Medzi najčastejšie porušenia pri pracovných zmluvách patria podľa Milana Ficeka chybne uzatvorené dohody o skúšobnej lehote.

„Skúšobnú lehotu je možné dohodnúť len písomne a najneskôr v deň, ktorý bol dohodnutý ako deň nástupu zamestnanca do práce. Často však dochádza k jej uzavretiu už počas trvania pracovného pomeru, nie je to však v súlade so zákonom,“ tvrdí advokát. Dala vám firma podpísať dohodu o zmluvnej pokute alebo ju uviedla rovno do zmluvy? Takéto dohody nie sú platné, Zákonník práce ich totiž nepozná.

Problém podľa Milana Ficeka vzniká aj pri definovaní druhu práce. „Firmy si zvyknú ponechať možnosť zadávať zamestnancovi čo najväčší okruh činností, a tak vymedzia druh práce veľmi široko a všeobecne. Vtedy možno uvažovať o neplatnosti takejto dohody. Rovnako je chybou, ak v zmluve chýba aspoň stručná charakteristika práce,“ odporúča advokát.
Zdroj: zk (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie