Odmietame vulgárny kapitalizmus 19. storočia

Spravodajstvo
Nitra 21. októbra (TASR) – Slovensko má záujem svoj trh práce prioritne posilňovať vlastnými kapacitami, až po ich vyčerpaní dovozom zahraničných pracovníkov. Už dnes však najmä na západe krajiny dopyt po pracovnej sile vysoko prevyšuje ponuku, povedal na sobotňajšej konferencii strany Smer-SD v Nitre minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Nezamestnanosť je v súčasnosti na historickom minime a predstavuje 6,4 percenta. Úrady práce evidujú 75.000 voľných pracovných miest. "V septembri sme obsadili 17.500 pracovných miest. Na konci tohto kalendárneho roka začneme nezamestnanosť číslom päť. Tam sa však už dostávame k ľuďom, ktorí nemajú záujem prijať prácu," povedal Richter.

Dôležitým nástrojom na zvyšovanie zamestnanosti je zvýšenie mobility pracovníkov. Od minulého roka štát prispieva na krátkodobé bývanie, príspevok na bývanie v ubytovni pre ľudí cestujúcich za prácou na týždňovky sa zvýši na 400, resp. 200 eur. "Každodenné dochádzanie za prácou podporíme až do sumy 200 eur. Zavádzame nový príspevok na presťahovanie za prácou do výšky 4000 eur," povedal Richter. K zvýšeniu mobility však naďalej chýbajú nájomné byty, ktoré bude nevyhnutné v budúcnosti realizovať. "Mobilitu chceme robiť tak, aby sme čo najmenej ublížili znevýhodneným okresom, ideme ich rozširovať. Za minulý rok sme do podpory znevýhodnených okresov investovali 50 miliónov eur," tvrdí Richter.

Slovensko je v súčasnosti reálne konfrontované so sociálnym dumpingom, ktorý sa týka zahraničných zamestnancov z tretích krajín. Ministerstvo práce pripravuje opatrenia, ktoré majú zamedziť tomu, aby na Slovensko prichádzala lacná pracovná sila. "Odmietame sprostý vulgárny kapitalizmus 19. storočia, ktorý ide proti našim zamestnancom," tvrdí Richter. V súčasnosti na Slovensku legálne pracuje 46.000 cudzincov, z toho 18.000 z tretích krajín. "Chceme dosiahnuť, aby boli zahraniční pracovníci posilnením záujmov investorov, aby investori neodchádzali preto, že sme mu neposkytli kvalitnú pracovnú silu. No v žiadnom prípade to nemôže byť lacná pracovná sila na úkor našich ľudí," uzavrel Richter.

Rekordný počet investorov ukazuje na dobré podnikateľské prostredie

Nitra 21. októbra (TASR) – Na Slovensko prichádza rekordný počet investorov, vďaka čomu klesá nezamestnanosť a vytvára sa tlak na zvyšovanie reálnych miezd. Uviedol to minister hospodárstva SR Peter Žiga na konferencii strany Smer-SD, ktorá sa konala v sobotu v Nitre. Podľa Žigu záujem investorov dokazuje, že na Slovensku je dobré podnikateľské prostredie.

"Svedčí o tom aj to, že v 50 percentách prichádzajú nové investície. Ďalších 50 percent však predstavujú firmy, ktoré chcú svoje podnikanie na Slovensku rozširovať. To, že u nás máme vhodné podnikateľské prostredie, dokazuje aj príchod takých investorov, akým je Amazon, ktorý prišiel bez akejkoľvek podpory štátu," pripomenul Žiga.

Podľa jeho slov pripravila vláda viaceré opatrenia, ktorých cieľom je zjednodušiť život firmám a zamestnávateľom. Je medzi nimi napríklad aj predĺženie lehoty na prihlásenie zamestnancov, zjednodušenie byrokracie či super odpočet výdavkov na výskum a vývoj. "Plánujeme tiež monitorovať efektivitu zákonov a tie, ktoré sa ukážu ako zbytočné, sa budú rušiť," povedal minister.

Vláda sa chce venovať aj preberaniu rôznych regulácií Európskej únie (EÚ). "Často sa stáva, že sa u nás zavádzajú oveľa prísnejšie pravidlá, ako EÚ stanovuje. Budeme sa týmto problémom zaoberať a usilovať sa o to, aby naše pravidlá neboli ešte komplikovanejšie, ako je to z hľadiska európskej legislatívy potrebné," dodal Žiga.
Zdroj, foto: TASR  

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie