Najdôležitejšia diskusia v Tallinne bola o budúcnosti EÚ

Spravodajstvo
Tallinn/Bratislava 29. septembra (TASR) – Najdôležitejšia časť dvojdňového stretnutia lídrov Európskej únie (EÚ) v estónskom Tallinne, ktoré končí dnes, bola štvrtková (28.9.) diskusia o budúcnosti EÚ. Myslí si to premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý Slovensko na summite zastupoval.

"Opäť sa potvrdilo, že veľké štáty, najmä Francúzsko a Nemecko, hovoria veľmi jasne – krajiny, ktoré sa chcú viac integrovať, majú mať právo na takúto integráciu a tie, ktoré nechcú, sa na to budú len pozerať. Téma jadra, téma užšej spolupráce krajín najmä v eurozóne, je naďalej mimoriadne aktuálna," uviedol Fico pri odchode zo summitu.

Podľa neho je správne, že na aktuálny vývoj chce reagovať aj zoskupenie V4, ktorého predstavitelia sa stretli dnes dopoludnia ešte pred rokovaním lídrov celej EÚ o digitalizácii. Opätovne sa stretnú 13. októbra v Bratislave na plánovanom summite o dvojakej kvalite potravín.

"Chceme nielen veľmi jasne pomenovať problém, ktorý sa nazýva dvojaká kvalita potravín, ale aj spoločne zaujať postoj k témam, ktoré sú dnes na stole. Je to predovšetkým téma smernice o vysielaných pracovníkoch, kde sa chceme dohodnúť," avizoval Fico.

Rovnako sa chcú vyjadriť k návrhom o ďalšom fungovaní EÚ, ktoré v poslednom čase prezentoval francúzsky prezident Emmanuel Macron či predstavitelia Európskej komisie (EK).

"Pochopiteľne, vo V4 pravdepodobne nebude rovnaký záujem integrovať sa tak rýchlo, ako to vidíme na Slovensku, ale sme jediná krajina z V4, ktorá má euro, takže my máme záujem byť hlbšie integrovaní v eurozóne," doplnil slovenský premiér.

Dnešné rokovania summitu v Tallinne boli venované digitalizácii a podľa Fica na nich dominovali témy bezpečnosti, teda ako chrániť ľudí pred únikom a zneužívaním informácií. "Niektorí premiéri veľmi otvorene hovorili, že Európa by sa mala chrániť pred nákupom rôznych technologických zariadení, či už ide o Spojené štáty, Čínu, alebo niektoré iné krajiny. Pretože ani pánboh nevie, čo je v týchto zariadeniach. Je záujem mať spoločnú európsku politiku v tejto oblasti," priblížil.

Viacerí premiéri podľa neho aj z vlastných skúseností hovorili o zneužívaní informačných systémov. "Myslím si, že dnes nie je problém s kvalitou technológií, skôr je problém v tom, ako chrániť verejnosť. Digitálny svet ide tak strašne dopredu, že o chvíľu o každom z nás budú vedieť prakticky všetko. Nie som toho nadšenec, myslím si, že ľudia by mali mať právo na súkromie a mali by byť trochu chránení," dodal Fico.

Európa by sa mala chrániť pred nákupom rôznych technologických zariadení


Bratislava 29. septembra (TASR) - Na digitálnom summite EÚ v estónskom Tallinne dominovali predovšetkým témy bezpečnosti. „Ako chrániť ľudí pred únikom informácií, zneužívaním informácií. Niektorí premiéri otvorene hovorili, že Európa by sa mala chrániť pred nákupom rôznych technologických zariadení, či už ide o Spojené štáty, Čínu, alebo niektoré iné krajiny. Pretože ani pánboh nevie, čo je v týchto zariadeniach. Je záujem mať spoločnú európsku politiku v tejto oblasti," povedal predseda vlády SR Robert Fico.

Premiéri na summite hovorili aj o zneužívaní systémov. „Myslím si, že dnes nie je problém s kvalitou technológií, skôr je problém v tom, ako chrániť verejnosť pred týmito informáciami,“ dodal Robert Fico.

Digitálny trh môže vytvoriť obrovské množstvo pracovných miest. Preto bolo podľa predsedu vlády SR správne, že estónsky premiér takýto summit zorganizoval. „Neočakávajú sa žiadne špeciálne výstupy, išlo skôr o informačný summit, dôležitá bolo včerajšia neformálna večera lídrov EÚ o budúcnosti Únie a dnešné rokovanie V4,“ zdôraznil premiér.

Estónsko je momentálne predsedníckou krajinou EÚ a patrí tiež k digitálnym lídrom vo svete. Digitálny summit v Tallinne bol platformou na začatie diskusií o plánoch digitálnej inovácie so zámerom udržať Európu v technologickej špičke s dlhodobým cieľom stať sa globálnym digitálnym lídrom.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie