Národnostné školy majú štyri nové rámcové učebné plány

Školy a vzdelávanie
Bratislava 16. septembra (TASR) - Štyri rámcové učebné plány pre školy s vyučovacím jazykom národnostných menšín a vyučovaním jazyka národnostnej menšiny pripravil Odbor výchovy a vzdelávania národnostných menšín Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR. Nadobudli účinnosť 1. septembra 2017 a reagujú na potrebu starostlivosti o kvalitu vzdelávania na národnostných školách. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Most–Híd Klára Debnár.

"Novými dokumentmi sú Rámcový učebný plán pre ZŠ s vyučovaním jazyka národnostnej menšiny, Rámcový učebný plán pre žiakov s vývinovými poruchami učenia pre primárne vzdelávanie a nižšie stredné vzdelávanie s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny, Rámcový učebný plán pre gymnáziá so štvorročným štúdiom s vyučovaním jazyka národnostnej menšiny a Rámcový učebný plán pre gymnáziá s osemročným štúdiom s vyučovaním jazyka národnostnej menšiny," spresnila Debnár.

Podľa riaditeľky odboru Márie Prékop prípravy plánov prebiehali v minulom školskom roku s cieľom zaplniť deficit chýbajúcich rámcov pre vyučovanie žiakov základných a stredných škôl z národnostných menšín. "Prípravou týchto učebných plánov sme reagovali na potreby maďarskej, rómskej a nemeckej národnostnej menšiny, ktoré prostredníctvom svojich stavovských organizácií avizovali problémy s chýbajúcimi učebnými plánmi," zdôraznila.

Štátny tajomník MŠVVŠ SR Peter Krajňák skonštatoval, že práca odboru, ktorý sa venuje národnostným menšinám, prináša konkrétne výsledky. "Pred nami stoja aj ďalšie úlohy v oblasti prípravy iných koncepčných materiálov, ktoré doteraz chýbali a vyžadujú si ich školy s vyučovacím jazykom maďarským a zároveň školy, kde sa rozbieha systematizácia vzdelávania menej početných národnostných menšín," poznamenal štátny tajomník.

Nové učebné plány sú zverejnené na stránke Štátneho pedagogického ústavu www.statpedu.sk.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie