Plánované trináste platy prinesú úsporu viac ako dvesto eur na človeka

Mzdy a analýzy
Firmy sa už dozvedeli, za akých okolností budú môcť vyplácať takzvaný 13. plat. Legislatíva je už predbežne dohodnutá. V diskusnej relácii TA3 to povedal predseda Národnej rady a SNS Andrej Danko. Práve on s týmto návrhom prišiel ešte v marci tohto roku. Odvtedy sa jeho podmienky upravili, pre podnikateľov nebude vyplácanie povinné. „Mal by byť do výšky minimálnej mzdy nezaťažovaný odvodmi a daňami. Zatiaľ hovoríme o odpustených nemocenských a sociálnych odvodoch,“ spresnil Danko.

Práve to má zamestnávateľov motivovať. Ak by sa odpustilo celé daňové a odvodové zaťaženie, zamestnávateľ spolu so zamestnancom by ušetrili viac ako dvesto eur a s rastom minimálnej mzdy sa toto číslo bude ešte zvyšovať. Daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová vysvetľuje, že v prípade, že by mal trinásty plat výšku 435 eur, čo je dnešná minimálna mzda, zamestnanec by dostal o 70 eur viac a zamestnávateľ by ušetril vyše 150 eur.

Oravcová tento návrh hodnotí pozitívne. „V posledných rokoch boli možnosti vyplatenia benefitov zamestnancov bez daní a odvodov rušené, preto aj v prípade, ak by bol 13. plat limitovaný iba do výšky minimálnej mzdy, bude to prínosom pre zamestnanca aj zamestnávateľa,“ uviedla.

Podľa Andreja Danka podnikateľský sektor návrh na 13. plat víta. „Prvýkrát historicky bude mať Slovensko dávku, ktorú vám môže dať zamestnávateľ oslobodenú od daní, odvodov,“ uviedol. Vyplácaný by mal byť k 15. júnu a 15. decembru a určený by bol pre ľudí, ktorí už vo firme odpracovali určitý čas. Pôvodne mal byť pre zamestnancov, ktorí sú vo firme dlhšie ako rok, tento benefit povinný, to sa však nepáčilo zamestnávateľom. Vo finálnej verzii návrhu sú tieto odmeny dobrovoľné. „V prípade, že to tak naozaj bude, tak s tým nemáme problém,“ uviedol v reakcii na dobrovoľnosť inštitútu viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka.

Analytik INESS Róbert Chovanculiak už dávnejšie upozornil, že tento nástroj bude predstavovať výzvu predovšetkým pre verejný sektor. „Tam niektoré tarifné platy ešte stále nedosahujú ani úroveň minimálnej mzdy a je otázne, koľko zdrojov sa nájde na vyplácanie odmien,“ dodal.
Zdroj: Kristína Votrubová (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie