Siroty pri nástupe na vysokú školu potrebujú potvrdenie pre poisťovňu

Školy a vzdelávanie
Bratislava 7. septembra (TASR) - Absolventi stredných škôl, ktorí pokračujú v štúdiu od septembra alebo od októbra na vysokej škole, nemajú žiadnu povinnosť o tom informovať Sociálnu poisťovňu (SP). Študent je v takomto prípade fyzická osoba, ktorá sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom.

Výnimkou sú študenti, ktorí poberajú sirotský dôchodok a chystajú sa po strednej škole pokračovať vo vysokoškolskom štúdiu. V ich prípade je potrebné, aby po zápise na vysokú školu doručili ktorejkoľvek pobočke Sociálnej poisťovne, najlepšie však ústrediu SP, vyplnené a školou overené potvrdenie o štúdiu. Môžu tak urobiť osobne alebo poštou.

Ak študentovi Sociálna poisťovňa výplatu sirotského dôchodku zastavila, po doručení tohto potvrdenia ju uvoľní odo dňa zastavenia výplaty a študent tak bude opäť dostávať sirotský dôchodok. V súčasnosti Sociálna poisťovňa vypláca viac ako 20.000 sirotských dôchodkov.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie