Zdravý rodinný rozpočet má mať miery 40:30:20:10

Mzdy a analýzy
Bratislava 7. septembra (TASR) - Odborníci sa zhodujú, že rodinný rozpočet by mali byť rozložený v pomere 40:30:20:10. Návšteva lekára, malé opravy či stratené okuliare sú nepredvídateľné situácie, na ktoré by mal byť každý pripravený. Preto je vhodné 10 % zo mzdy pravidelne odkladať ako rezervu pre takéto prípady.

Dôchodok či životné poistenie sú určitou garanciou budúcnosti a na jej zábezpeku by sa malo v ideálnom prípade vyčleniť 20 % z mesačného príjmu.

Úvery, lízingy alebo tovar na splátky sa stali bežnou súčasťou života väčšiny rodín. Pomáhajú zaobstarať si veci, ktoré by mali slúžiť a robiť radosť. No aby namiesto toho neboli nočnou morou, rozpočtový vzorec radí, udržať si všetky pravidelné splátky do výšky 30 % z príjmov. Zvyšných 40 % príjmu má slúžiť na bežný chod domácnosti.

"Nikto netvrdí, že dostať rodinný rozpočet pod kontrolu je hračka. Avšak, urobte prvý krok, zamyslite sa nad vlastnými výdavkami a pokúste sa priblížiť svoje hospodárenie optimálnym mieram 40:30:20:10. Pomôže vám to postupne sa prepracovať k finančnej pohode a k pokojnému spánku," radí Melinda Burdanová, riaditeľka retailových produktov Poštovej banky.

Podľa nej rodinný rozpočet sa nedá meniť zo dňa na deň. Preto je rozumné začať upratovať svoje financie postupne. "Ak nevieme, na čo míňame, nezistíme, kde môžeme ušetriť. Zapisovaním všetkých našich výdavkov nastavíme zrkadlo vlastným nákupným návykom. To je prvý predpoklad dobrej kontroly nad výdavkami," tvrdí Burdanová.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie