Príhovor dočasnej ministerky školstva Gabriely Matečnej k novému školskému roku

Školy a vzdelávanie
Bratislava 3. septembra (TASR) - Milí žiaci a študenti, vážení učitelia a rodičia, začiatok septembra už tradične patrí otvoreniu nového školského roka. Myslím, že nebudem preháňať, ak poviem, že je to pre nás všetkých Veľká udalosť.

Pre vás, milí žiaci a študenti, to znamená možnosť naučiť sa veľa nového. Vás, milí rodičia, čaká množstvo úloh, úspechov, ale aj neúspechov, ktoré budete prežívať spolu s Vašimi deťmi. Nuž a pre Vás, milí učitelia, je to obrovská výzva odovzdať našim deťom tú najväčšiu hodnotou a tou je vzdelanie.

Prvý deň v škole, to je Veľký deň, na ktorý čaká približne 60.000 prváčikov, ktorým sa otvorí nová a zaujímavá etapa života. Teší má, že počet chlapcov a dievčat nastupujúcich do prvého ročníka nám stále rastie a verím, že v školách nájdu príjemné prostredie a prívetivé pani učiteľky a pánov učiteľov.

Odjakživa platí, že škola stojí a padá na pedagógoch. Bez Vás, vážení učitelia, Vášho úsilia a nasadenia, často nad rámec oficiálnych povinností, by celý vzdelávací systém len ťažko mohol fungovať. Kvalitní učitelia si zaslúžia aj primerané ohodnotenie, a preto som rada, že práve v tejto oblasti nastane v školskom roku 2017/2018 významný posun. Som presvedčená o tom, že naše školstvo si zaslúži, aby sme mu venovali náležitú pozornosť. Od vzdelania našich detí závisí aj budúcnosť našej krajiny. A tú si predstavujem ako krajinu demokratickú a kultúrnu, s rešpektom k prírodnému bohatstvu a k našim kultúrnym tradíciám. A preto si naše školstvo zaslúži aj dostatočné množstvo prostriedkov. Od materských až po vysoké školy.

S potešením vnímam, že stovky detí v základných, ale aj materských školách sa začnú učiť v nových priestoroch, ktoré sa podarilo vybudovať či upraviť aj vďaka podpore zo strany ministerstva školstva, ale aj z prostriedkov Európskej únie. Na tomto mieste by som rada vyzdvihla aj všetkých zriaďovateľov, najmä obce a mestá, ktoré sa zodpovedne starajú o svoje školy a investujú nemalé úsilie a finančné prostriedky na zlepšenie prostredia a podmienok, v ktorých sa vzdelávajú ich deti.

Milí žiaci, prajem Vám úspešný nový školský rok 2017/2018, v ktorom na Vás opäť čaká veľa práce. Nech sú to pre Vás príjemné chvíle pri objavovaní nových poznatkov a zručností potrebných pre uplatnenie sa v ďalšom živote. Vážení pedagógovia, ďakujem vám vopred za Vašu obetavú prácu a úsilie, s ktorým vykonávate svoje náročné povolanie. Nuž a Vám, milí rodičia prajem veľa radosti z úspechov Vašich školákov.

Týmto považujem školský rok 2017/2018 za otvorený.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie