Za prvý polrok 2017 vzniklo na Slovensku vyše 11.000 kapitálových firiem

Spravodajstvo

Bratislava 16. augusta (TASR) - Za prvý polrok tohto roka vzniklo na Slovensku 11.015 kapitálových firiem. Najviac, až tretina (3512 firiem) z celkového počtu nových akciových spoločností a eseročiek vznikla v Bratislavskom kraji. Naopak, najmenej ich vzniklo v Trenčianskom kraji (753 firiem). Vyplýva to z aktuálnej analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode.

Rekordný nárast počtu firiem sa dá podľa nej pripisovať dobrej ekonomickej kondícii Slovenska. "Pozitívny vývoj v ekonomike sa odzrkadľuje aj v tomto smere. Za prvý polrok vzniklo na slovenskom trhu viac ako 11.000 firiem, čo je podľa našich dát viac než polovica všetkých spoločností, ktoré boli na Slovensku založené v roku 2016, keď podnikatelia zaregistrovali presne 18.296 firiem," priblížila Petra Štěpánová z Bisnode. Jedným z dôvodov podľa nej môže byť aj fakt, že od roku 2018 sa na Slovensku rušia daňové licencie, podnikatelia sa preto neobávajú zakladať si nové spoločnosti.

"Práve daňové licencie, ktoré museli firmy odviesť prvýkrát v marci 2015, boli dôvodom, prečo v posledných dvoch rokoch podnikatelia vo veľkej miere rušili spoločnosti s ručením obmedzeným. V období ich platnosti sme zároveň evidovali najvyšší počet zrušených firiem v histórii," tvrdí Štěpánová.

Akciových spoločností v prvom polroku 2017 na trhu pribudlo 114, spoločností s ručením obmedzeným 10.901. Najviac spoločností vzniklo v marci tohto roka (2209), najmenej v apríli (1615). Na Slovensku je v súčasnosti spolu 253.516 spoločností, z toho 246.028 eseročiek a 7488 akciových spoločností.

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie