Mesačné výkazy treba posielať aj vtedy, keď je prerušené zamestnanie

Pre zamestnávateľov

Mesačné výkazy treba posielať aj vtedy, keď je prerušené zamestnanie

Bratislava 15. augusta (TASR) - Mesačný výkaz poistného a príspevkov sú zamestnávatelia povinní zasielať za všetkých zamestnancov, ktorým trvá pracovný pomer a ktorých evidujú v stave zamestnancov.

V mesačných výkazoch preto zamestnávatelia uvádzajú aj tých, čo majú prerušené sociálne poistenie napr. z dôvodu rodičovskej dovolenky alebo neplateného voľna, aj tých, čo majú vylúčenú povinnosť platiť poistné napr. z dôvodu poberania materského alebo práceneschopnosti. Platí to aj v prípade, ak zamestnávateľ zamestnáva len jedného zamestnanca a toho sa prerušenie alebo vylúčenie týka.

"Ak prerušenie alebo vylúčenie trvá celý mesiac, zamestnávateľ v mesačnom výkaze uvedie pri zamestnancovi počet dní 0 a vymeriavací základ 0. Až keď s uvedeným zamestnancom rozviaže pracovný pomer a nemá už žiadneho zamestnanca, výkaz nezasiela. Vtedy je povinný odhlásiť sa do ôsmich dní aj z registra zamestnávateľov - prostredníctvom Registračného listu zamestnávateľa," radí Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Sociálna poisťovňa v 1. polroku evidovala vyše 437.000 práceneschopností

Bratislava 15. augusta (TASR) - Sociálna poisťovňa v prvom polroku evidovala viac ako 437.000 novohlásených dočasných pracovných neschopností (PN). Je to o 41.000 vyšší počet ako v rovnakom období minulého roka.

Denne bolo práceneschopných v priemere 102.189 poistencov, čo predstavuje nárast oproti prvému polroku 2016, kedy denne vymeškalo z práce priemerne 95.342 práceneschopných.

To, čo sa v tomto polroku oproti tomu z roka 2016 znížilo, je doba trvania jedného prípadu PN. Jedna dočasná pracovná neschopnosť v prvom polroku 2017 trvala priemerne 42,31 dňa, vlani v rovnakom období to bolo o deň viac - 43,82 dňa. Priemerné percento dočasnej pracovnej neschopnosti v sledovanom období predstavovalo 3,5 %, vlani to v tomto období bolo 3,402 %.

TASR informovala Sociálna poisťovňa.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie