Firmy viac dbajú na bezpečnosť zamestnancov

Mám prácu
Bratislava 10. augusta (TASR) - Bezpečnosť zamestnancov pri práci sa zlepšuje. Firmy viac dbajú na opatrenia, ktoré majú zamedziť úrazom na pracoviskách. Niektoré dokonca prijímajú opatrenia nad rámec toho, čo im prikazuje zákon.

Prístup firiem na Slovensku k pravidlám bezpečnosti pri práci sa z roka na rok výrazne zlepšuje. "Posledné roky sme zaznamenali významné zlepšenie. Bezpečnosť pri práci sa skutočne stala vážnou témou," skonštatovala konateľka Würth Slovensko Martina Gaislová. Rozdiely v prístupe medzi firmami však naďalej zostávajú. "Veľké nadnárodné spoločnosti pôsobiace na Slovensku idú často nad rámec toho, čo im ukladá zákon. Podrobne majú vo svojich smerniciach určené pre jednotlivé typy prác zodpovedajúce pracovné prostriedky. Zamestnanec si ich mení podľa toho, akú činnosť v danom momente vykonáva," spresňuje Gaislová s tým, že naopak malé firmy a živnostníci zväčša dbajú pri bezpečnosti len na to najnevyhnutnejšie. "Vďaka zákonu sa však aj tu situácia zlepšuje," dopĺňa Gaislová.

Medzi najčastejšie riziká, ktorým sú zamestnanci pri práci vystavení sú hluková nedoslýchavosť, strata zrakovej ostrosti, ohrozenie dýchacích ciest, ale aj ohrozenie ochrany hlavy, rúk a chodidiel či celkového zaistenia osôb pri prácach vo výškach. Ochranné pracovné prostriedky sú preto pre pracovníkov nevyhnutné. "Najčastejšími ochrannými pracovnými prostriedkami, ktoré firmy využívajú, sú stále rukavice a pracovná obuv. Samozrejme, v porovnaní s pár rokmi dozadu sa výrazne začala zlepšovať najmä v slovenských firmách aj ochrana zraku a sluchu pracovníkov," priblížila Gaislová. Napríklad, v stavebníctve sa základné ochranné pracovné pomôcky ako pracovné rukavice, pracovné topánky, pracovné oblečenie, ochranné prilby a výstražné vesty postupne stávajú štandardom. Vyžaduje to však aj samotná legislatíva.

V prípade zabezpečenia komfortu zamestnancov je prístup firiem individuálny. "Niektorým firmám záleží na komfortnejšom vybavení výrobkov, napríklad, aby mali montérky pre zamestnancov viac vreciek či mali kolenné vankúšiky a podobne. Iné firmy, najmä malé a stredné, vybavia svojich ľudí len tým najnevyhnutnejším," podotkla Gaislová. Ako však dodáva, dôležité je, že pohľad na bezpečnosť pri práci sa vo firmách mení a aj táto "kultúra" v porovnaní so zahraničím na Slovensku napreduje.

Gaislová očakáva, že firmy na Slovensku postupne zvýšia kvalitatívnu úroveň ochranných pracovných prostriedkov, ako aj celkové vybavenie ochrannými prostriedkami. "Už dnes máme na Slovensku veľa firiem, ktoré sa hrdia počtom dní bez pracovného úrazu a ďalšie, ktoré si vyslovene zakladajú na komforte svojich pracovníkov," dodáva.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie