Slovensko láka v priemysle investorov. Ich záujem stále rastie

Spravodajstvo
V Senci vznikne nový logistický areál. Ich obsadenosť u nás je takmer stopercentná.

Senec sa stal rajom logistických parkov a priemyselných priestorov. Najnovšie má v jeho okolí v pláne vystavať logistické centrum spoločnosť Horný Dvor. Tá tvrdí, že reaguje na potreby trhu a uvádza, že dôvodom výstavby skladových hál je „zvýšený dopyt po skladovacích priestoroch v danej lokalite“.

Developerská spoločnosť chce v halách presahujúcich 79-tisíc štvorcových metrov priestory prenajímať koncovým používateľom. Výstavba by mala uskutočniť počas roku 2019. Investor ráta s vytvorením 176 pracovných miest a náklady by mali byť vo výške 21 miliónov eur. Spoločnosť, ktorá má na starosti výstavbu, zatiaľ odmieta zverejniť viac podrobností.

Nová investícia je len ďalším dôkazom, že Slovensko je z hľadiska priemyselných parkov zaujímavá lokalita.

Láka stabilita a stimuly

Slovensko sa v posledných rokoch stalo cieľom množstva investorov. Podľa finančných analytikov je dôvodom bezpečné investičné prostredie, politická a ekonomická stabilita a aj umiestnenie na mape, vďaka ktorému máme veľký exportný potenciál. Aj to je dôvod, prečo je aj napriek neustálemu rastu priemyselných plôch až 96 percent z nich obsadených.

„Slovensko je za posledných 10 rokov najrýchlejšie rastúci člen eurozóny podľa ročnej miery rastu. Nachádza sa tu veľká ponuka priemyselných priestorov a vláda ponúka atraktívne investičné stimuly,“ konštatuje finančný analytik spoločnosti Capital Markets Lukáš Lipovský. Jeho slová potvrdzuje aj udelenie obrovského stimulu štvrtej slovenskej automobilke Jaguar Land Rover vo výške 125 miliónov eur.

Núdzu o investorov však nemajú ani v okolitých krajinách. Česká republika a Maďarsko má obsadených 95 percent priemyselných plôch a v Poľsku je to iba o jedno percento menej.

Najzaujímavejší je západ

V rámci Slovenska vedie v lokalite západ. „V západnej časti Slovenska, a to hlavne v Bratislave a v jej okolí, sa nachádza viac ako 1,4 milióna štvorcových metrov logistických a priemyselných priestorov, zatiaľ čo vo zvyšku krajiny len zhruba tretina tejto plochy,“ tvrdí pre HN riaditeľ pre prenájom a výstavbu pre Českú republiku a Slovensko spoločnosti Prologis, Martin Baláž.

Podľa neho je najdôležitejším vplyvom prítomnosť hlavného mesta a optimálny prístup k medzinárodnej doprave s ostatnými krajinami strednej a východnej Európy.

Aj to je dôvod, prečo sme dokázali zaujať globálnych hráčov z automobilového priemyslu či amerického logistického giganta. V Priemyselnom parku Sereď-Juh by mala už na jeseň tohto roku začať prevádzku americká spoločnosť Amazon, ktorá vytvorí viac ako tisíc pracovných príležitostí a v Nitre už v budúcom roku začne s výrobou automobilov britská spoločnosť Jaguar Land Rover, ktorá vytvorí 2 800 priamych pracovných miest.

Dotované miesta duchov

Nie každý projekt sa však ujal. V poslednom desaťročí zažívali priemyselné parky stavebný boom. Niektoré si vybudovali spoločnosti samy a iné vznikali s podporou zvonka. Na Slovensku máme 73 takýchto lokalít. No pätina z nich zíva prázdnotou.

Najhoršiu kondíciu majú parky v Trebišove, vo Vranove či v Levoči. Aj keď mali zamestnať stovky Slovákov, nepracuje v nich nikto. V Levoči mal park s 15-miliónovým stimulom priniesť 500 pracovných príležitostí, no zatiaľ tam pôsobí iba jedna firma s 20 ľuďmi.

V Detve malo byť 500 pracovníkov, v súčasnosti ich v lokalite robí päť. Vo Fiľakove, Žarnovici, Medzilaborciach či Petrovanoch nepracuje nikto. A pritom posledné dve zmienené miesta dostali stimul vo výške 5,3 milióna eur. Chváliť sa nemá čím ani priemyselný park v Spišskej Novej Vsi, na ktorý išlo z verejnej peňaženky 5,5 milióna eur. Zamestnávať mal 300 ľudí, v skutočnosti v priestoroch parku chodí do práce iba 15 zamestnancov.
Zdroj: Róbert Turza (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie