Rezort práce navrhuje nárast minimálnej mzdy o vyše 10 % na 480 eur

Mzdy a analýzy
Bratislava 9. augusta (TASR) – Minimálna mzda by mala v budúcom roku stúpnuť zo súčasných 435 na 480 eur. Navrhuje to Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v materiáli, ktorý predložilo na rokovanie tripartity. Sociálni partneri sa totiž na jej výške nedohodli. Najbližšie stretnutie Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) SR by sa malo uskutočniť v pondelok 14. augusta.

„Ministerstvo po posúdení celkovej sociálnej situácie v Slovenskej republike za predchádzajúci kalendárny rok a vzhľadom na očakávaný pozitívny makroekonomický vývoj v roku 2017 predkladá na rokovanie HSR návrh na úpravu sumy mesačnej minimálnej mzdy na rok 2018 na 480 eur mesačne,“ uvádza rezort v návrhu.

V tomto roku je minimálna mzda na úrovni 435 eur. Zvýšenie jej sumy v hrubom vyjadrení o 45 eur mesačne znamená medziročný nárast o 10,34 %, v čistom vyjadrení o približne 7,77 %.

Podľa zákona o minimálnej mzde o úprave sumy mesačnej minimálnej mzdy na obdobie nasledujúceho kalendárneho roka rokujú zástupcovia zamestnávateľov so zástupcami zamestnancov najneskôr od 1. apríla.

Ak sa sociálni partneri na úprave sumy minimálnej mzdy do 15. júla dohodnú, predložia ministerstvu práce dohodu o sume mesačnej minimálnej mzdy. Ministerstvo je navrhnutou sumou viazané, návrh predkladá na rokovanie HSR a následne aj vláde.

Ak sa zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov do 15. júla na sume minimálnej mzdy nedohodnú, sú povinní bezodkladne po tomto termíne predložiť rezortu svoje návrhy na jej úpravu. Ministerstvo následne predloží návrh na úpravu sumy mesačnej minimálnej mzdy na rokovanie HSR do 31. júla.

„Sociálni partneri sa do zákonom ustanoveného termínu 15. júla 2017 nedohodli na sume mesačnej minimálnej mzdy na rok 2018 a svoj návrh na úpravu sumy minimálnej mzdy predložila len Konfederácia odborových zväzov SR, ktorá navrhuje upraviť sumu minimálnej mzdy na rok 2018 na 492 eur mesačne,“ priblížil rezort práce.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie