Automobilovému priemyslu sa darí, problémom môže byť vysoký rast miezd

Spravodajstvo
Bratislava 28. júla (TASR) – Automobilovému priemyslu na Slovensku sa v súčasnosti darí. Potvrdzuje to Zväz automobilového priemyslu (ZAP) SR. Varuje však, že neprimeraný nárast miezd môže v budúcnosti sektoru spôsobiť problémy.
      
V minulom roku sa na Slovensku vyrobilo 1.043.237 automobilov, čo je o necelých 5000 kusov viac ako v roku 2015. V apríli tohto roka zase vyšlo z výrobnej linky už desaťmiliónte slovenské auto. Na budúci rok by mala spustiť výrobu štvrtá automobilka v Nitre s ročnou výrobnou kapacitou 150.000 vozidiel.
      
„Súčasný stav je veľmi dobrý, pretože všetky tri naše výrobné závody hlásia, že majú naplnené objednávky, dokonca pripravujú nové projekty. Nahráva tomu celková hospodársko-politická situácia v Európe, kde trhy motorových vozidiel rastú po krízach už niekoľko rokov po sebe. Rastie aj výroba u dodávateľov, čo nie je zanedbateľná časť automobilovej výroby,“ zhodnotil pre TASR generálny sekretár ZAP Ján Pribula.
      
Možno práve to podľa neho vyvoláva u politikov a odborárov nálady, že treba využiť aktuálnu priaznivú situáciu a nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily na zvyšovanie platov bez ohľadu na budúcnosť. Má na mysli aj nedávny šesťdňový ostrý štrajk v automobilke Volkswagen Slovakia, v ktorom odborári pre zamestnancov dohodli zvýšenie tarifných tried o 14,12 % postupne do novembra 2018.
      
Pribula poukázal na to, že automobilový priemysel a jeho ďalší rozvoj je závislý od rozhodnutí, ktoré sa nerobia na Slovensku, ale v zahraničných centrálach automobiliek. Na rozhodovanie napríklad o nových modeloch vplývajú rôzne faktory a vždy ide o súťaž medzi závodmi v rámci koncernov o tom, ktorý dokáže dať najlepšie podmienky pre výrobu s najväčšími efektmi. Podobne je to s novými investíciami v rámci siete dodávateľov.
      
„Toto Slovensko nedokáže ovplyvniť. Dokáže však ovplyvniť to, či vytvoríme také podmienky, aby naše závody vyhrávali takéto súťaže aj do budúcna, alebo nie. Pokiaľ by sa tu zaviedla prax narušenia sociálneho dialógu napríklad formou takýchto neadekvátnych zvyšovaní platov, ktoré nie sú podložené ekonomickými kritériami, môže to výrazne znížiť konkurencieschopnosť Slovenska pri rozhodovacích procesoch v centrálach koncernov,“ upozornil.
      
Tri automobilky podľa zväzu zamestnávajú spolu okolo 17.000 ľudí a ich dodávatelia dávajú prácu viac ako 100.000 ďalším. Automobilový priemysel priamo či nepriamo vytvára asi 250.000 pracovných miest. „Ak niečo zakolíše, objaví sa to aj u dodávateľov. Efekty sú odlišné ako v iných odvetviach, ovplyvňuje to 250.000 pracovných miest. Toto sú obrovské riziká,“ zdôraznil Pribula.

Automobilový priemysel v SR hrá kľúčovú úlohu v národnom hospodárstve

Bratislava 28. júla (TASR) - Automobilový priemysel v SR hrá kľúčovú úlohu v národnom hospodárstve. Počas minulého roka podporil túto čelnú pozíciu v rámci priemyselnej výroby fakt, že podniky automobilového sektora na Slovensku vyrobili vlani vyše 1 milióna vozidiel. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR vníma tento fakt pozitívne a tomuto odvetviu venuje značnú pozornosť. Uviedol to pre TASR hovorca MH SR Maroš Stano.
      
"Tento rok sa potvrdzuje aj trend rastúceho počtu registrovaných nových vozidiel (v kategórii M1) na Slovensku z predošlých rokov, keď už pri medziročnom porovnaní prvých kvartálov rokov 2016 a 2017 sledujeme nárast 13,94 %. Badateľný je aj zvýšený záujem o elektrické vozidlá, ktorých bolo už v prvom kvartáli tohto roka registrovaných 27 v porovnaní s 8 kusmi registrovanými v rovnakom období minulého roka," priblížil. 
      
Informoval, že v súčasnosti je v rámci manažovania systému podpory elektrických vozidiel aktuálne v procese výroby 281 kusov vozidiel, ktoré sa objavia na slovenských cestách. "Tieto čísla potvrdzujú, že podpora elektrických vozidiel typu BEV (battery electric vehicle) a PHEV (plug-in hybrid electric vehicle), ktorú rezort hospodárstva v spolupráci so Zväzom automobilového priemyslu (ZAP) SR spustil v novembri 2016, účinne plní svoj cieľ. Ešte významnejší posun je badať u hybridných a plug-in hybridných vozidlách," poznamenal.
      
"Už niekoľko rokov Slovensko vedie svetový rebríček v počte vyrobených automobilov na 1000 obyvateľov. V roku 2016 si SR prvenstvo v tomto ukazovateli udržala s počtom 191 vozidiel," doplnil.
      
Podiel výroby automobilov na celkovej priemyselnej výrobe na Slovensku dosiahol podľa Stana 44 % a automobilový priemysel sa na priemyselnom exporte Slovenska podieľal 35 %. "Podiel automobilového priemyslu na slovenskom exporte predstavuje vyše 40 %. Priamo v automobilovej výrobe pracuje približne 129.000 ľudí. Spolu s podpornými činnosťami má odvetvie dosah na štvrť milióna pracovných miest a vplyv aj na iné sektory," dodal hovorca rezortu hospodárstva.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie