Pred letnou dovolenkou netreba zabúdať na kontrolu platnosti dokladov

Spravodajstvo
Bratislava 26. júla (TASR) – Pred cestou do zahraničia je dobré sa informovať na podmienky vstupu a pobytu v danej krajine. Zabudnúť by sa nemalo ani na kontrolu platnosti cestovných dokladov. 

Rezort diplomacie ďalej radí cestovateľom, aby mali pri sebe kópiu platného cestovného pasu respektíve občianskeho preukazu a originál si nechávali v hotelovom trezore. Do zahraničia by si mali priniesť i fotografiu, ak by bolo potrebné vystaviť náhradný cestovný doklad v prípade straty dokladov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pripomína dobrovoľnú registráciu na jeho stránke pred vycestovaním. "Informovať by sa mali o špecifikách daného regiónu – obliekanie či konzumácia alkoholických nápojov. Napríklad na letiskách v Katare a Kuvajte je konzumácia alkoholu zakázaná. Porušenie tohto zákazu je v určitých prípadoch považované za trestný čin," uvádza rezort, pričom je užitočné sa informovať i na pravidlá pri vývoze a dovoze tovaru z a do krajiny.  

Dobré je mať pri sebe v zahraničí i finančnú hotovosť, najmä v krajinách akou je napríklad Albánsko, kde sú obmedzené možnosti použitia bankomatovej karty. Cestovatelia by nemali zabudnúť ani na cestovné poistenie. 

Ak sa v cudzine rozhodnú šoférovať, mali by mať pri sebe všetky doklady od vozidla vrátane zelenej karty. 
V prípade potreby sa Slováci môžu obrátiť na zastupiteľské úrady v príslušných krajinách, nepretržitú telefonickú linku by však mali využívať iba v nevyhnutných prípadoch, aby ju neblokovali ľuďom, ktorí sú v skutočnej núdzi.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie