Kde hľadať informácie o podnikaní?

Pre uchádzačov o zamestnanie

Podnikanie je jednou z alternatív kariérnej sebarealizácie. Ak chcete byť sami sebe šéfom, je na mieste zamyslieť sa nad týmto druhom živobytia. Podnikanie však nie je iba o osobnej slobode a potenciálnom finančnom zisku, no aj o mnohých rizikách a povinnostiach, ktoré na budúceho podnikateľa čakajú. Aby sa vám ľahšie rozhodovalo a prípadne aj neskôr začínalo podnikanie, pomôžeme vám zorientovať sa v tom, kde nájdete potrebné informácie.

Pred štartom podnikania

Skôr ako vôbec začnete uvažovať nad podnikaním, mali by ste zvážiť, či sa na podnikanie hodíte. Podnikanie vyžaduje vyššiu mieru angažovanosti či schopnosti niesť riziko. Pre presnejšiu predstavu sa skúste oboznámiť s tým, aké vlastnosti by mal mať budúci podnikateľ. Ak sa neviete odhadnúť sami, skúste sa poradiť so svojím okolím. Internet tiež poskytuje množstvo rôznych testov, ktoré vám napovedia, či sa na podnikanie hodíte. Môžete vyskúšať napríklad tento test podnikateľských vlastností.

Ak ste sa už pre podnikanie rozhodli a ste stotožnení s týmto životným štýlom, nastane fáza zamýšľania sa nad podnikateľským nápadom. Pokiaľ si ešte celkom nie ste istí, v čom by ste mali začať podnikať, môže vám pomôcť návod, ako nájsť ten správny podnikateľský nápad. Alebo napríklad aj množstvo inšpiratívnych podnikateľských nápadov, ktoré vám môžu vnuknúť tú správnu myšlienku na štart. Dôležité je potom tiež vedieť správne vyhodnotiť podnikateľský nápad, aby ste sa zbytočne nepúšťali do niečoho, čo nemá budúcnosť.

V prípade, že už máte aj svoju biznis ideu, je na mieste naučiť sa základné poznatky o podnikateľskom živote. Najmä v prípade, ak nie ste z podnikateľského prostredia a doteraz ste sa s ním veľmi nestretli. Ide o akési podnikateľské minimum, ktoré vám povie viac o kľúčových predpokladoch, o štarte podnikania, financovaní podnikania a podnikateľskom pláne, o riadení podniku či o daniach a účtovníctve.

Ak ste úplný nováčik v biznise a bojíte sa začať sami, no máte dobrý nápad, môžu vám pomôcť rôzne súťaže. Jednou z nich je napríklad aj súťaž Podnikateľský nápad roka, ktorú organizuje Združenie mladých podnikateľov Slovenska. Zmyslom tejto súťaže je pomôcť najlepším podnikateľským nápadom mladých ľudí s ich realizáciou.

Plánovanie podnikania

Pred samotným zakladaním firmy je dôležité mať dobre spracovaný biznis plán. Aj keď vám mnohí ostrieľaní podnikatelia alebo skôr podnikateľskí dobrodruhovia budú tvrdiť, že je zbytočný, jeho spracovanie neskôr oceníte. Tu je pár rád na začiatok, ako si dobrý plán pripraviť. Dobrý biznis plán má totiž niekoľko dôležitých častí a práve organizovaná štruktúra podnikateľského plánu je to, čo vám môže pomôcť nielen pri písaní, ale aj pri samotnom plánovaní. Ak si napriek rôznym návodom neviete s plánom rady, pomôžu vám vzory biznis plánov z rôznych oblastí, ktorými sa môžete nechať inšpirovať.

Ako začať podnikať

Po zvládnutí úvodnej fázy, v ktorej ste sa oboznámili so životom podnikateľa, našli a pripravili ste si svoj podnikateľský zámer, prichádza na rad oficiálny štart podnikania.

V prvom rade bude potrebné rozhodnúť sa, s akou právnou formou začať podnikať. Aby ste si urobili lepší obraz o jednotlivých možnostiach, prezrite si detailné porovnanie právnych foriem podnikania na Slovensku. Porovnávať možno samozrejme z viacerých hľadísk, nielen z toho všeobecného. Ak chcete ešte detailnejšie informácie, pomôže vám napríklad porovnanie právnych foriem z daňového hľadiska alebo porovnanie z účtovného hľadiska.

Medzi dve najvyhľadávanejšie právne formy podnikania, medzi ktorými sa rozhodujú podnikatelia začiatočníci, patria spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.) a živnosť. Ak ste sa už pre jednu z týchto právnych foriem rozhodli, pozrite si postup, ako založiť s. r. o. alebo ako založiť živnosť. Pri spoločnosti s ručením obmedzeným dajte pozor na predmety podnikania, ktoré budú hrať vo vašom biznise dôležitú úlohu.

Financovanie štartu podnikania

Väčšina druhov podnikania si pri štarte vyžaduje určité finančné prostriedky. Či už je to len minimálna čiastka spojená so začiatočnými formalitami a základným vybavením firmy, alebo ide o väčšie množstvo peňazí potrebné na výrobu, vývoj alebo kúpu drahších strojov či automobilu, nemusíte vždy začínať iba s vlastnými prostriedkami. Existujú totiž rôzne oficiálne formy podpory a financovania podnikania, ktoré nahrádzajú vlastný kapitál, bankové úvery alebo požičiavanie si od rodiny a priateľov.

Prvou možnosťou je príspevok na podnikanie od ÚPSVaR. Jeho výška variuje podľa krajov, bližší prehľad aj ďalšie podrobné informácie o tom, ako ho získať, nájdete na stránkach ÚPSVaR. Nezabudnite tiež na dobrý podnikateľský plán, ktorý musí spĺňať určité náležitosti. Inovatívne podnikateľské nápady s medzinárodným potenciálom môžu získať kapitál aj od súkromných investorov, ktorým sa hovorí biznis anjeli. Na Slovensku podobne ako v iných krajinách existuje sieť podnikateľských anjelov, volá sa Klub podnikateľských anjelov Slovenska. Jednou z ďalších možností, ako získať investíciu od súkromného investora alebo od viacerých investorov sú buď crowdsourcingové portály alebo online trhy nápadov a kapitálu. Svoj nápad tam jednoducho ponúknete investorom a ak nejakého zaujme, môžete relatívne ľahko získať kapitál na štart.

Stratégie počas podnikania

Ak už ste sa na podnikanie vrhli alebo práve začínate, určite vám padne vhod možnosť poradiť sa. Veľa možností dnes na rôznych fórach ponúka aj svet internetu, no na Slovensku existujú aj oficiálne platformy, kde sa podnikatelia rôzneho veku môžu spolu stretávať a diskutovať o podnikaní. Kľúčovou špecializovanou inštitúciou z hľadiska podpory malých a stredných podnikov je Slovak Business Agency. Najstarším slovenským podnikateľským združením je Združenie podnikateľov Slovenska. Pre vekovú kategóriu do 40 rokov je tu Združenie mladých podnikateľov Slovenska, ktoré pravidelne usporadúva rôzne neformálne stretnutia, konferencie aj vzdelávacie akcie.

Užitočné dokumenty

Publikácie Podnikanie a zamestnanie

Zdroj: upsvar.sk Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie