Novým zriaďovateľom SOŠ polytechnickej v Nitre bude od septembra Deutsch-Slowakische Akademien

Školy a vzdelávanie
Nitra 10. júla (TASR) - Stredná odborná škola (SOŠ) polytechnická na Novozámockej ulici v Nitre bude mať od 1. septembra nového zriaďovateľa. Nitriansky samosprávny kraj prenechá zriaďovateľské kompetencie spoločnosti Deutsch-Slowakische Akademien (DSA). Podľa rozhodnutia krajských poslancov zostane budova školy aj so zariadením a ďalším majetkom aj po zmene zriaďovateľa vo vlastníctve kraja, novému zriaďovateľovi nehnuteľnosti prenajme na 15 rokov. Štúdium na škole zostane aj naďalej bezplatné, upozornil Slavomír Maličkay zo spoločnosti DSA.

Podľa predsedu predstavenstva spoločnosti Deutsch-Slowakische Akademien Mareka Nikela nadviaže Stredná odborná škola polytechnická po zmene zriaďovateľa spoluprácu so zamestnávateľmi zo strategického parku Nitra, pre ktorých bude pripravovať budúcich zamestnancov. Nosným študijným odborom bude mechatronik, ročne získa túto kvalifikáciu viac ako 40 absolventov školy. Pri škole preto vznikne aj stredisko odborného výcviku, v ktorom študenti absolvujú praktickú časť výučby. Nový zriaďovateľ začne tréningovú halu, vybavenú špičkovými prístrojmi a zariadením, stavať na jeseň tohto roka. Celkove DSA preinvestuje na škole počas najbližších piatich rokov štyri milióny eur, konštatoval Nikel.

Stredná odborná škola polytechnická ponúka v súčasnosti štyri štvorročné maturitné študijné odbory, šesť trojročných učebných odborných odborov s výučným listom, ako aj dvojročné nadstavbové štúdium. Od roku 2013 sa škola stala centrom odborného vzdelávania pre oblasť CNC technológií.

DSA patrí do nemeckého vzdelávacieho koncernu Europäisches Bildungswerk für Beruf und Gesellschaft (EBG) so sídlom v Magdeburgu. EBG spravuje po celom území Nemecka 36 škôl a odborných stredísk, od materských až po vysokú školu. V rámci medzinárodnej spolupráce má partnerské školy a odborné strediská v Európe i mimo nášho kontinentu. Na Slovensku spravuje osem škôl. DSA ako dcérska spoločnosť EBG vznikla pred dvoma rokmi.

Pracovníkov pre Jaguar Land Rover bude vzdelávať súkromná firma

Nitra 10. júla (TASR) – Budúcich zamestnancov automobilky Jaguar Land Rover bude vzdelávať akciová spoločnosť Deutsch – Slowakische Akademien (DSA). Tá patrí do portfólia nemeckej firmy Europäische Bildungswerk für Beruf und Gesellschaft (EBG), ktorá v Spolkovej republike Nemecko prevádzkuje 36 škôl a vzdelávacích centier.

Vzdelávanie bude prebiehať na Strednej odbornej škole (SOŠ) polytechnickej v Nitre, ktorej zriaďovateľom je Nitriansky samosprávny kraj (NSK). Regionálni poslanci dnes rozhodli, že novým zriaďovateľom tejto strednej školy sa stane práve spoločnosť DSA.

Tá na základe rozhodnutia krajského zastupiteľstva získala školu do 15-ročného prenájmu. „Náš zámer je, aby sme čo najviac rozšírili systém duálneho vzdelávania. Chceme priniesť know-how a skúsenosti z Nemecka. Sme pripravení v najbližších rokoch investovať štyri milióny eur. Chceme vybudovať stredisko odborného výcviku a zvýšiť podiel praktickej výučby. S výstavbou modernej tréningovej haly, vybavenej špičkovými prístrojmi a zariadeniami, chceme začať už od jesene. Systém vzdelávania by mal byť podobný ako v duálnej akadémii, ktorú má Volkswagen v Bratislave a s ktorou spolupracujeme,“ uviedol Slavomír Maličkay z DSA.

Ako pripomenul, cieľom školy nie je vychovávať iné firmy. „Chceme spolupracovať so všetkými kľúčovými zamestnávateľmi, ktorí sú v strategickom parku v Nitre,“ doplnil Maličkay. Zároveň zdôraznil, že zámerom DSA je zachovanie kontinuity na SOŠ Polytechnickej v Nitre. „Garantujeme, že štúdium bude aj naďalej bezplatné, že zachováme pracovno-právne aj dodávateľsko-odberateľské vzťahy,“ vyhlásil Maličkay.

Predseda NSK Milan Belica privítal rozhodnutie poslancov prenajať SOŠ súkromnému zriaďovateľovi. „Jaguar Land Rover si chcel pôvodne zriadiť vlastnú školu priamo v strategickom parku, ale neskôr zistili, že máme dobré školy, učiteľov aj žiakov a SOŠ polytechnická v Nitre kvalitná škola určite je. Jednou z výhod tohto zámeru je aj to, že ušetríme prostriedky. My sme boli pripravení investovať na tejto škole 1,7 milióna eur. Túto investíciu by sme museli vykonať. Teraz nám tie peniaze zostanú a my ich môžeme využiť pri podpore inej školy. Čiže tých výhod je strašne veľa. Ak by sa tento projekt ujal, tak DSA je pripravená prevziať aj ďalšiu strednú školu napríklad v Zlatých Moravciach, prípadne vo Vrábľoch,“ povedal Belica.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie