Stredná odborná škola stavebná v Nitre má za sebou takmer 70-ročnú históriu

Školy a vzdelávanie
Nitra 18. júna (TASR) – História Strednej odbornej školy stavebnej (SOŠS) na Nábreží mládeže v Nitre sa začala písať v roku 1949, kedy podnik Pozemné stavby Nitra začali so skupinovou výučbou učňov v profesiách murár a tesár. V priebehu 50. rokov minulého storočia sa príprava učňov sústredila v podnikovom odbornom učilišti.

Od školského roku 1965/66 sa začalo vyučovať v novom areáli na Nábreží mládeže, kde neskôr pribudla aj večerná forma vzdelávanie. V roku 1978 bolo zriadené Stredné odborné učilište stavebné. "Dnes škola pripravuje žiakov v profesiách v študijných a učebných odboroch murár, tesár, maliar, inštalatér, klampiar, kachliar, stolár, operátor stavebnej výroby, mechanik stavebnoinštalačných zariadení a stavebná výroba. Okrem toho ako jediná škola na Slovensku pripravuje študentov aj na povolanie v odbore kominár. Sú to všetko profesie, ktoré sú na trhu práce mimoriadne žiadané," povedala riaditeľka školy Ľubica Hlaváčová.

SOŠ stavebná pri vzdelávaní svojich žiakov úzko spolupracuje aj so zamestnávateľmi, stavebnými firmami, ale aj odbornými organizáciami a profesijnými komorami. V spolupráci s nimi teraz pripravuje otvorenie nových odborov, o ktoré je v stavebnom priemysle čoraz väčší záujem. "Firmy momentálne čoraz viac hľadajú izolatérov, podlahárov i odborníkov na armovanie," vysvetlila Hlaváčová.

Okrem nových študijných odborov by malo v škole pribudnúť aj nové vybavenie. Škola chce zrekonštruovať a novými strojmi zariadiť odborné dielne. "Plánujeme tiež vybudovanie vlastného športového ihriska aj s príslušným zázemím a šatňami a okrem toho postupne rekonštruujme aj celú budovu školy," dodala Hlaváčová.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie