Vláda bude iniciovať širokú diskusiu o uvoľnení dlhovej brzdy

Spravodajstvo

Bratislava 18. mája (TASR) - Ministerstvo financií (MF) SR dostalo za úlohu vypracovať novelu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Uviedol to počas dnešnej Hodiny otázok v parlamente podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý prečítal odpoveď neprítomného premiéra Roberta Fica. Predsedu vlády sa na uvoľňovanie dlhovej brzdy pýtal poslanec Peter Šuca (Smer-SD).

"S cieľom nájsť ústavnú väčšinu bude vláda iniciovať širokú odbornú a politickú diskusiu o reforme ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Cieľom bude dosiahnuť neutralitu tzv. dlhovej brzdy pri riadení verejného dlhu naviazaním sankčných pásiem ústavného zákona na čistý verejný dlh namiesto hrubého verejného dlhu," priblížil Pellegrini.

Vláda uvažuje o uvoľňovaní dlhovej brzdy v súvislosti s dobudovaním infraštruktúry, čo by malo podporiť aj zmiernenie regionálnych rozdielov. "Jedným z hlavných ekonomických problémov je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. V regiónoch, kde dnes nemáme diaľnice, sú koncentrovaní dlhodobo nezamestnaní s nízkou úrovňou vzdelania, ktorí stratili pracovné návyky. Musíme uvažovať aj o investíciách v iných oblastiach, ktoré štát môže svojimi politikami podporiť," upozornil Pellegrini.

Premiér vo svojej odpovedi pripomenul, že ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti bol na Slovensku prijímaný v čase, keď sa slovenská ekonomika a hospodárstvo zmietali v globálnej hospodárskej kríze a cieľom bolo ozdravenie verejných financií. Podporu získal takmer od všetkých poslancov v parlamente.

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie