Najviac si nasporia šesťdesiatnici. Aj kvôli deťom, aby im pomohli

Spravodajstvo
Ľudia nad 50 rokov majú ušetrené v priemere 5 678 eur. Najvyššími úsporami, až 7 425 eur, sa môžu v tejto vekovej kategórii pochváliť čerství dôchodcovia vo veku 60 až 64 rokov. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky, ktorú urobila na vzorke vyše pol milióna klientov. Naopak, najnižšie priemerné úspory majú najstarší klienti - nad 75 rokov, a to 3 233 eur.

Poštová banka v analýze nebrala do úvahy peniaze uložené na bežných účtoch, ktoré klienti používajú na svoju prevádzku a ani investície do podielových fondov. Údaje hovoria o výške priemerných úspor na sporiacich účtoch, vkladných knižkách a termínovaných vkladoch za ostatný rok.

„Ľudia po 50-tke sa dnes už nepovažujú za starších, mysliacich na miestočko v domove dôchodcov. Naopak, títo ľudia čerpajú z dobrého postavenia v práci, sú aktívni a často sporia pre deti, aby im uľahčili osamostatnenie sa v podobe prvého vlastného bývania,“ hodnotí hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Najobľúbenejším produktom sú dlhodobo termínované vklady. Na viazaných aj neviazaných termínovaných vkladoch je uložených až 66 percent všetkých úspor ľudí nad 50 rokov. Na týchto typoch produktov dosahuje výška priemerného vkladu vyše 12-tisíc eur. Vysokú popularitu si udržiavajú aj vkladné knižky, kde je uložená skoro tretina (32 %) všetkých úspor staršej generácie. Priemerná výška vkladu je tu 2 368 eur.

Najvyššie priemerné úspory majú klienti z Bratislavského kraja, v priemere takmer 9 000 eur. Dôvodom je najmä vyššia životná úroveň. S veľkým odstupom za Bratislavčanmi nasledujú obyvatelia Trnavského a Žilinského kraja. Bratislavčania však nie sú na špici z pohľadu ochoty sporiť. Najviac klientov nad 50 rokov, ktorí majú nejaké úspory na vkladových produktoch, je v Nitrianskom kraji.

Generácia po päťdesiatke sa k úsporám správa disciplinovane. Podľa Poštovej banky sa za posledný rok výška ich priemerných úspor na vkladových produktoch hýbala iba minimálne. „Rodičia, starí rodičia alebo blízki dnes majú novú možnosť, ako podporiť svoje deti pri financovaní ich prvého bývania. A nemusia pritom zo svojich úspor minúť ani cent. Stačí, ak svoje úspory prepoja s úverom na bývanie svojich detí a pomôžu im znížiť úrokovú sadzu, a to až na polovicu,“ radí Žáčková.
Zdroj: tur (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie