Na Slovensku ročne chýba 1200 vodičov, firmy ich hľadajú aj v zahraničí

Spravodajstvo

Bratislava 17. mája (TASR) - Zamestnávanie vodičov zo zahraničia je podľa Združenia cestných dopravcov Česmad Slovakia jedným z možných riešení pre dopravné firmy, ako sa vyrovnať s akútnym nedostatkom slovenských profesionálnych vodičov na domácom trhu.

"Na Slovensku chýba ročne okolo 1200 profesionálnych vodičov a stav sa má každý rok ešte zhoršovať, takže hľadanie personálnych zdrojov v zahraničí je logický krok, ak chce dopravná spoločnosť rozvíjať svoju podnikateľskú činnosť a byť konkurencieschopná," priblížil pre TASR Andrej Fekete z Česmadu.

V súčasnosti podľa neho pracuje v slovenských dopravných spoločnostiach zanedbateľné percento vodičov zo zahraničia. Dôvodom je podľa jeho slov predovšetkým komplikovaný proces pri ich zamestnávaní.

"Situácia na Slovensku je v porovnaní s okolitými štátmi komplikovaná. Zamestnávanie vodičov z tretích krajín ako Srbsko, Ukrajina, Bielorusko či Rusko je byrokraticky a časovo veľmi náročné, a to aj napriek vysokému dopytu po týchto zamestnancoch," opísal Fekete.

Pre porovnanie, zamestnanie vodiča z týchto krajín sa môže na Slovensku podľa jeho slov natiahnuť aj na pol roka, kým napríklad v Poľsku tento proces trvá do dvoch týždňov. "Dopravné spoločnosti tak zamestnávajú hlavne vodičov z krajín Európskej únie ako Rumunsko, Bulharsko a Maďarsko," priblížil.

Skúsenosti slovenských dopravných spoločností so zamestnancami zo zahraničia sú podľa združenia individuálne, ale prevládajú pozitívne. "Zahraniční vodiči si vážia výhodné pracovné podmienky, ktoré im poskytuje slovenská dopravná spoločnosť, takže zamestnávatelia sú s nimi vo väčšine spokojní," dodal Fekete.

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie