Slovensko chce zachovanie práv pracujúcich cudzincov v Británii aj po brexite

Spravodajstvo
Bratislava 5. marca (TASR) – Slovensko sa bude snažiť vyrokovať, aby práva osôb pracujúcich v Spojenom kráľovstve pred jeho vystúpením z EÚ boli v čo najväčšej možnej miere zachované a chránené aj po brexite. Pre TASR to uviedla Veronika Husárová z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

"Pracovné postavenie občanov v EÚ sa nezmenilo, keďže Británia je stále členom Únie a britská strana opakovane konštatovala, že sa na právnom postavení občanov EÚ nič nezmení ani v nadchádzajúcom období, až do dňa odchodu Británie z EÚ," doplnil pre TASR hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Peter Susko. Dodal, že k istým zmenám v pracovno-právnom vzťahu cudzích štátnych príslušníkov s britskými zamestnávateľmi zrejme dôjde. V akej forme a v akom rozsahu bude závisieť od toho, čo sa podarí dohodnúť na rokovaniach európskej dvadsaťsedmičky s Veľkou Britániou po aktivácii článku 50 Lisabonskej zmluvy o fungovaní EÚ.

Rezort diplomacie však neočakáva žiadne radikálne obmedzenie voľného pohybu. "Také rozhodnutie by nemalo ekonomickú ani politickú logiku. Ani ostatné štáty, ktoré do Únie nepatria, ako napríklad Švajčiarsko, Nórsko, Island alebo štáty západného Balkánu, nijako neznemožňujú vstup či výstup zo svojho územia," pripomenul Susko.

Radikálne zmeny neočakávajú ani sprostredkovateľské spoločnosti. Nepredpokladajú výraznú zmenu alebo uzavretie hraníc pre pracujúcich z EÚ. "Podľa informácií, ktoré v tejto chvíli máme od partnerských agentúr pôsobiacich na britskom trhu, bude Veľká Británia aj naďalej počítať s občanmi EÚ, ktorí budú prichádzať do krajiny za pracovnými skúsenosťami. Ak by boli tieto možnosti do budúcnosti obmedzené, nie je zatiaľ známe, akým spôsobom a či sa dotknú slovenských občanov," uviedla manažérka zahraničných pobytov spoločnosti Student Agency Zuzana Plisková.

Celkovo by sa vo Veľkej Británii podľa oficiálnych odhadov britského štatistického úradu malo nachádzať 90.000 občanov SR. Slovenskí občania, ktorí majú v úmysle zamestnať sa v Spojenom kráľovstve, však nemusia ohlasovať svoj odchod za zamestnaním do zahraničia a nemusia sa zaregistrovať na MZVaEZ. Slovenský štatistický úrad sleduje iba krátkodobú migráciu za prácou do zahraničia. Blížiaci sa brexit ovplyvní aj Britov žijúcich v Európe. Podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR pracovalo v januári 2017 na Slovensku 315 občanov Spojeného kráľovstva.

Brexit môže spôsobiť aj presídlenie prevádzok investorov na kontinent

Bratislava 5. marca (TASR) - Brexit môže mať z krátkodobého, aj dlhodobého hľadiska dopad na prílev priamych zahraničných investícií (PZI) do Veľkej Británie. Môže spôsobiť tiež presídlenie (relokáciu) niektorých prevádzok investorov na územie štátov kontinentálnej Európy. Uviedla to pre TASR Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).

"Podľa očakávaní analytikov bude mat brexit reálny dopad na prílev PZI do Spojeného kráľovstva (UK). V dlhodobom horizonte sa zníženie PZI má prejaviť predovšetkým v prípade, ak UK nezíska úplný prístup na jednotný trh EÚ. Napríklad Centre for European Performance odhaduje, že stav PZI v UK poklesne počas najbližších desať rokov až o 22 %," priblížila SARIO.

Na druhej strane, aj v krátkodobom horizonte (ešte pred finálnou dohodou medzi UK a EÚ) sa predpokladá dopad na PZI. Z pohľadu Slovenska je zaujímavý investičný potenciál najmä v oblasti relokácie centier služieb z UK do kontinentálnej Európy - outsourcingové spoločnosti, centrá zdieľaných služieb, centrá technickej podpory, centrály nadnárodných spoločností či pobočky finančných inštitúcií.

Jedným z hlavných motívov má byť predpoklad obmedzenia prístupu kvalifikovaných pracovníkov z EÚ do UK, pretože v súčasnosti zamestnávajú britské pobočky servisných centier vysoký počet občanov EÚ.

Z pohľadu SR je podľa SARIO tiež zaujímavý investičný potenciál pri relokácii výrobných spoločností (prevádzok z UK do kontinentálnej Európy), pre ktoré je kľúčový úplný prístup na jednotný trh EÚ. Podľa analytikov sú najcitlivejšími mimoeurópski investori, napríklad z východnej Ázie.

Investičný potenciál v krátkodobom horizonte možno podľa SARIO vidieť nielen pri možných relokáciách, ale aj v prípade umiestňovania nových investičných zámerov - pri expanziách alebo tzv. green field investíciách.

"Podľa dostupných informácií viaceré investičné agentúry z EÚ iniciovali promočné aktivity v Spojenom kráľovstve, s cieľom prilákať investorov, ktorí po brexite zvažujú relokáciu svojich prevádzok z tejto krajiny. S ohľadom na uvedené plánuje SARIO sériu proaktívnych opatrení v UK práve v tých oblastiach, v ktorých má Slovensko najväčší potenciál prilákať nové investície," dodala Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie