Ministerstvo chce motivovať žiakov pri výbere študijných odborov

Spravodajstvo
Bratislava 18. februára (TASR) - Ministerstvo školstva chce motivovať žiakov, aby sa hlásili na študijné a učebné odbory, ktorých absolventi sú vyhľadávaní na trhu práce. V spolupráci s ministerstvom práce, ako aj stavovskými, profesijnými a odborovými organizáciami preto pripravilo zoznam študijných odborov a učebných odborov s nedostatočným počtom absolventov pre potreby trhu práce.

"Žiakom základných škôl, ktorí sa rozhodnú pre štúdium takýchto študijných a učebných odborov, sa bude vždy zo štátneho rozpočtu poskytovať motivačné štipendium. Jeho výška je odstupňovaná podľa konkrétne určeného priemerného prospechu žiaka," uviedol komunikačný odbor rezortu školstva. Okrem toho školy na takýchto žiakov dostanú o 10 percent zvýšený normatívny príspevok.

Rovnako vypracovalo ministerstvo školstva aj zoznam študijných odborov a učebných odborov, ktoré sú nad rozsah potrieb trhu práce. Na žiakov študujúcich v týchto odboroch bude normatív o 10 percent znížený.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie