Zmeny v dohodách, už od mája. Na toto sa pripravte

Hľadám prácu
Nezamestnaní, ktorí sú evidovaní na úrade práce, ešte môžu pracovať na zmluvu, aj na kratší pracovný čas, aj na dohodu. Od mája už táto možnosť odpadne.

Budú môcť uzavrieť len dohodu, a to maximálne na 40 dní v roku. Taký je návrh novely zákona o službách zamestnanosti, ktorý je v parlamente. Naďalej má byť obmedzená aj výška ich príjmu.

Mesačne môžu zarobiť maximálne 75 percent sumy životného minima, čo je aktuálne približne necelých 149 eur. V tom sa meniť nič nebude. Jedine to, že výšku zárobku budú musieť už zdokladovať úradu ešte pred nástupom do práce. „Maximálna suma zárobku sa nemení. Avšak jediný spôsob, ako bude môcť evidovaný nezamestnaný pracovať, bude na dohodu,“ vraví Michal Stuška, hovorca ministerstva práce. Počas evidencie budú môcť pracovať len na niektorú z typov dohôd – o vykonaní práce, o pracovnej činnosti a to maximálne 40 dní v roku.
Zdroj: zk (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie