Šaliansky región očakáva ďalší prílev pracovníkov z Ukrajiny

Spravodajstvo
Šaľa 8. februára (TASR) – Zamestnávatelia v šalianskom regióne výrazne pociťujú nedostatok kvalifikovanej, ale aj nekvalifikovanej pracovnej sily. Miera nezamestnanosti v meste sa pohybuje okolo šesť percent, v neďalekej Galante dokonca klesla pod päť percent. Firmy sa usilujú riešiť problém dovozom pracovníkov z krajín Európskej únie, ale aj z tretích krajín. „V našom meste žijú v súčasnosti Maďari, Bulhari a Rumuni, ale aj zhruba 400 Srbov. Očakávame ešte ďalšiu vlnu dovozu pracovnej sily najmä z Ukrajiny i ďalších krajín,“ povedal primátor Šale Jozef Belický. Podľa jeho slov mesto nemá žiadny vplyv na prílev pracovníkov z rôznych krajín, situáciu môže len monitorovať, prípadne robiť opatrenia na zamedzenie negatívnych vplyvov.

Ubytovanie pre pracovníkov zo zahraničia zabezpečujú samotné firmy, ktoré za týmto účelom rekonštruujú bývalé ubytovacie zariadenia alebo na ubytovne prestavujú budovy, ktoré pôvodne slúžili inému účelu. „V Šali takto rekonštruovali bývalú slobodáreň, ktorá patrila nemocnici, teraz rekonštruujú bývalý internát chemickej školy. Máme tu obrovský odpor verejnosti, no my sa tomu brániť nemôžeme, ak investor splní podmienky, musíme povolenie vydať. Môžeme len ľudí žijúcich v bezprostrednej blízkosti týchto ubytovní prizvať ako účastníkov konania, aby sa vyjadrili k projektu, aby tie dosahy na nich boli čo najmenšie,“ povedal Belický.

Mesto zároveň pripravuje zmenu územného plánu, aby ubytovne nemohli vznikať v centrálnej časti mesta a blízkom okolí. V spolupráci s políciou zároveň monitoruje kriminalitu zahraničných zamestnancov, ktorá podľa polície nie je ničím výnimočná. „Ľudia síce tvrdia opak, sťažujú sa, no prípadov registrovaných políciou naozaj nie je veľa. Ak by sme cítili, že má kriminalita stúpajúcu tendenciu, budeme musieť prijať adekvátne opatrenia,“ tvrdí primátor.

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini počas svojho pracovného výjazdu začiatkom tohto týždňa v Šali skonštatoval, že Slovensko nemá dôvod neprijať pracovníkov zo zahraničia, pokiaľ budú rešpektovať pravidlá. „Dovoz pracovnej sily musíme mať plne pod kontrolou. Musí ísť o regulovaný prítok pracovníkov, ktorí budú na Slovensku pracovať legálne, nie na základe nejakých turistických povolení či úplne nelegálne. Musí platiť, že ktokoľvek príde na Slovensko pracovať, bude vítaný, no musí rešpektovať štýl života a kultúrne zvyklosti našej krajiny a dodržiavať bezpečnostné pravidlá, ktoré tu platia,“ povedal Pellegrini.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie