Prešovské firmy hľadajú kvalifikovanú silu v spolupráci so školami

Spravodajstvo
Prešov 29. januára (TASR) – V Prešovskom kraji bolo ku koncu vlaňajšieho roku takmer 14 percent ľudí bez práce a v okrese Prešov ich počet prevýšil 10,5 percenta. Napriek tomu niektorí zamestnávatelia v regióne si ťažšie nachádzajú vhodných zamestnancov. Týka sa to vysokokvalifikovaných špecialistov, ale aj niektorých robotníckych profesií.

Spoločnosť Unicorn Systems ešte vlani v novembri avizovala, že prijme takmer 70 nových zamestnancov z oblasti IT seniorov pre svoje vývojové centrum v Prešove. Richard Schwartz, obchodný riaditeľ pre Slovensko, pre TASR uviedol, že ešte stále majú voľné pozície vývojárov a analytikov.

„Aj preto pravidelne organizujeme odborné prednášky s novinkami zo sveta IT v našom vývojovom centre. Rozvíjame spoluprácu so strednými a vysokými školami, pretože sme presvedčení, že odborná výchova v tejto oblasti z dlhodobého hľadiska prinesie kvalitných zamestnancov aj pre našu spoločnosť. Snažíme sa podporovať región a ľudí, maximalizovať využitie lokálnych ľudských zdrojov. Investujeme do vzdelávania stovky tisíc eur," informoval Schwartz.

V Českej republike otvorili vysokú školu Unicorn College zameranú na informačné technológie, manažment a ekonomiku, z ktorej odborníci pre Unicorn zabezpečujú špecializované kurzy pod hlavičkou Top Gun Academy. Formou workshopov a prednášok pripravujú systematické vzdelávanie všetkých zamestnancov dlhodobými programami, ako aj krátkodobými kurzami.

Spoločnosť Krotuchen, s.r.o., prevádzkuje sieť rýchlych občerstvení, bagetérií s pobočkami v Prešove, Košiciach a Poprade a má vlastnú pekárenskú výrobu. Jej konateľka Slavomíra Štecová sa vyjadrila, že aktuálne rozširujú sieť svojich prevádzok a problémy s nedostatkom pracovnej sily riešia neustále.

„Obsadzujeme pozície predavač, pokladník, pekár, kuchár, čašník. Najväčší problém je nájsť mladých ľudí s chuťou pracovať. Keďže ide o dvojzmennú prevádzku, veľakrát im z dôvodu starostlivosti o deti nevyhovuje pracovný čas alebo v prípade mladých ľudí po škole hlavne mzda. Ak aj nájdeme kvalifikovanú pracovnú silu na pozíciu, ktorú hľadáme, často nám po dvoch – troch rokoch ženy odchádzajú na materskú dovolenku, a tak je na týchto pozíciách vysoká fluktuácia,“ uviedla Štecová. Riešenie hľadajú v spolupráci so školami, budúcich zamestnancov si chcú vychovať tak, žeby študenti praxovali u nich s prísľubom pracovného miesta.

Prešovská spoločnosti PEA, s.r.o., poskytuje svojim klientom ekonomické služby, poradenstvo a marketing. Barbora Jankovič z firmy uviedla, že nájsť kvalifikovanú pracovnú silu v požadovanom odbore, ktorý si vyžaduje analytické myslenie, skúsenosti, ale aj kvalitný vzdelanostný potenciál, nie je jednoduché. „Väčšinou dáme na odporúčania, čo tiež nie je vždy zárukou spokojnosti. Od zamestnancov vyžadujeme presnosť, ktorá v sebe nesie veľkú dávku trpezlivosti. Čerství absolventi dnes nemajú záujem o ďalšie vzdelanie či doučenie, čoho výsledkom sú potom nesplnené očakávania a nespokojnosť na oboch stranách,“ konštatovala Jankovič.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie