Ľudí nahradia počítače a roboti. Pozrite si, ktoré povolania zaniknú

Mám prácu
Roboti sú výkonnejší, presnejší, nebývajú chorí a nechodia fajčiť. Odborníci už riešia, v ktorých profesiách by mohli v budúcnosti nahradiť človeka.

Predpovedať celkom presne, ktoré povolania zaniknú, si netrúfa nikto, ale už dnes je jasné, že roboti úspešne nahradili prácu človeka v mnohých odvetviach a vďaka vyššej produktivite a úsporám nákladov budú pôsobiť v čoraz širšom spektre nielen výroby, ale aj služieb.

Ohrozené profesie vo výrobe aj v službách

Odborníci predpokladajú zánik, alebo aspoň úbytok pracovných miest vo viacerých profesiách, v priemyselnej výrobe, poľnohospodárstve, ale aj v službách. Medzi ohrozené "druhy" patria profesie, ktoré sa dajú nahradiť samoobsluhou. Pôjde o pracovníkov obchodu, veľkoskladov, dopravy, hotelov, fast foodov, ale aj taxikárov. Čoraz menej pracovníkov bude v bankách a na úradoch, lebo väčšinu záležitostí si budeme vedieť vybaviť cez internet a rôzne aplikácie. Súčasné výskumy a skúšky autonómnych vozidiel už naznačujú, že vozidlá bez vodičov nie sú až takou vzdialenou budúcnosťou. Podľa portálu Career Adict môžu kvôli technologickému pokroku a automatizácii do dvadsiatich rokov zaniknúť napríklad tieto povolania: predavač a pokladník v obchode, poštár a doručovateľ, telemarketér, knihovník manažér sociálnych sietí.

Prežijú povolania s ľudským rozmerom

Keď budú roboti pracovať namiesto ľudí, bude dosť práce pre ľudí? Niektoré zamestnania zaniknú, nové vzniknú. O svoju budúcnosť by sa nemali obávať tvorivé povolania a umelci. Dá sa predpokladať, že zamestnanci v zdravotníctve zostanú nepostrádateľní, práve pre ľudský rozmer ich práce. Budeme potrebovať psychológov, možno viac ako doteraz. V pretechnizovanom svete sa môže stať vzácnou príležitosť na osobnú komunikáciu a ľudia budú vyhľadávať práve tie služby, ktoré budú ponúkať menej techniky a viac ľudského kontaktu.

Nezamestnanosť alebo viac slobody?

Otázkami nezamestnanosti, ktorá bude narastať v dôsledku automatizácie a robotizácie sa už teraz zaoberajú mnohí odborníci. Niektoré štúdie hovoria aj o skracovaní pracovného týždňa. Spoločnosť musí počítať s tým, že niektorí ľudia budú nezamestnateľní. Nie že by neboli ochotní robiť, ale nebudú schopní splniť vysoké nároky na pracovné pozície. Preto už v niektorých štátoch uvažujú o modele základného príjmu pre každého človeka.

Mladí a život v komunitách

Aj v pretechnizovanom svete bude mať hodnotu schopnosť človeka manuálne niečo vytvoriť. Niektorí odborníci sa nazdávajú, že väčší význam v živote ľudí nadobudnú komunity. V nich budú úspešní tí, ktorí budú vedieť niečo vyrobiť, vytvoriť, opraviť, vypestovať. Nezamestnanosť ako oslobodenie od práce, ktorá ľudí nebavila im môže dať čas venovať sa takej činnosti, ktorá im prináša potešenie. Už súčasná mladá generácia Y, nemá ambície pracovať pravidelne "od vidíš do nevidíš" niekde vo firme. Uprednostňujú nezávislosť a prácu doma, vlastným tempom. Možno sa filozofia a spôsob života španielskych disfrutalistov nakoniec rozšíri. Budeme si viac užívať život aj bez peňazí.
Zdroj: red (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie