O dávku v nezamestnanosti treba žiadať v tej krajine EÚ, kde ste pracu stratili

Odchádzam z práce
Bratislava 28. júna (TASR) - Slovenským občanom, ktorí pracujú v inom štáte EÚ a stratia tam prácu, Sociálna poisťovňa odporúča, aby si v danom štáte uplatnili aj nárok na dávku v nezamestnanosti. To znamená, aby navštívili tamojší úrad práce a žiadali tam o dávku ešte skôr, ako z krajiny posledného zamestnania vycestujú. Je to najjednoduchší spôsob, ako si rýchlo vyriešiť túto životnú situáciu.

Po priznaní dávky v nezamestnanosti v štáte posledného zamestnania si migrujúca osoba nemusí vyčerpať celý priznaný nárok na dávku iba v tejto krajine. Môže si nechať vyplácať dávku v nezamestnanosti zo štátu posledného zamestnania aj na Slovensko.

Export dávky v nezamestnanosti sa uskutočňuje formou priamych platieb na účet poistenca. Ten musí ešte pred návratom na Slovensko požiadať o exportovanie dávky v nezamestnanosti z dôvodu odchodu na Slovensko. Na splnenie podmienok exportu dávky v nezamestnanosti je potrebné, aby nezamestnaný požiadal o export ešte počas prítomnosti na území štátu, ktorý dávku v nezamestnanosti vypláca. Zahraničná inštitúcia to umožní po tom, ako žiadateľ istý čas zotrvá v jej evidencii, spravidla aspoň 4 týždne (túto lehotu je možné primerane skrátiť).

Po povolení exportu sa klient musí vo vopred určenej lehote (spravidla 7 dní) zaevidovať na príslušnom úrade práce na Slovensku a zotrvať v evidencii počas exportu dávky. Dávka v nezamestnanosti sa spravidla exportuje počas troch mesiacov, ale toto obdobie možno predĺžiť až na šesť mesiacov.

Uplatnenie nároku na dávku v nezamestnanosti v inom štáte, ako v štáte posledného zamestnania, by malo byť podľa koordinačných predpisov skôr výnimkou.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie