Minimálna mzda vzrastie na 435 eur

Mzdy a analýzy
Bratislava 1. januára (TASR) - Minimálna mzda v tomto roku bude predstavovať 435 eur. Vzrastie z minuloročných 405 eur. Vyplýva to z nariadenia vlády, ktoré dnes nadobúda účinnosť.

Sociálni partneri sa na výške minimálnej mzdy nedohodli ani v roku 2016. Opäť tak jej výšku navrhovalo ministerstvo práce. Minimálna mzda v novej výške dosiahne 52 % čistej priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Tento rok je pomer 51 %. "V každom prípade to bude mať pozitívny vplyv aj na jednotlivcov s minimálnou mzdou, aj na rodičov, pokiaľ jeden z nich robí. Aby sa pracovať na Slovensku oplatilo, je dôležité posúvať neustále aj minimálnu mzdu," uviedol po rokovaní tripartity k tejto téme minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Vláda zároveň avizovala, že očakáva v najbližších rokoch rýchlejší rast minimálnej mzdy. Pôvodne kabinet Roberta Fica (Smer-SD) predpokladal, že v roku 2020 bude na úrovni 500 eur, tento plán by však chcel dosiahnuť o dva roky skôr. "Ekonomike sa naozaj darí. Je veľmi dôležité, aby ľudia čo najviac pocítili tento pozitívny hospodársky rast," vyhlásil koncom roka premiér Robert Fico.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie