Každý mesiac miniete celú výplatu? Tieto triky vám ušetria ročne stovky eur

Mám prácu
Dostatočné finančné rezervy nemá až 85 percent Slovákov. Ak patríte k nim a každý mesiac zúfalo čakáte na výplatu, máme pre vás pár dobrých trikov, ako ušetriť ročne aj stovky eur.

Pred výplatou vám štrngá vo vrecku len pár centov, alebo je to ešte horšie a na účte ste zašli do mínusu? Je najvyšší čas hľadať najprv chyby a potom riešenia vo finančnom hospodárení. Možno sa vám zdá, že nič špeciálne a mimoriadne drahé nenakupujete. Pointa sa skrýva v desiatkach či stovkách drobností, ktoré "prehliadame" a nepovažujeme ich za dôležité. Najlepšie je začať od seba a hneď na začiatku roka. Teraz je tá vhodná chvíľa.

Analýza výdavkov

Zlepšiť svoje hospodárenie s peniazmi nemôžete bez toho, aby ste poznali a podrobne preskúmali svoje výdavky. Príjmy zbilancujete asi veľmi rýchlo. Z množstva tipov a trikov ako ušetriť jednoznačne na začiatok patrí nemilosrdné sebapoznanie. Keď si budete mesiac odkladať všetky účty a bločky aj za párcentové nákupy, zistíte presne, kde sa podeli vaše peniaze. Lepší obraz však poskytne, ak si budete výdavky podrobne sledovať viac mesiacov, najlepšie celý rok. Na ďalší rok si už budete vedieť zostaviť finančný plán s potrebnými korekciami výdavkov, prioritami v nákladoch aj naplánovať tvorbu rezerv. Účty nie sú príjemné čítanie, ale otvoria vám oči. Koľko ste to minuli na sladkosti, vodu, koľko tisíc vrazili do vášho starého auta, koľko ste nechali v butikoch, kaviarňach...?

Auto alebo autobus a električka

Ak chcete ušetriť, zamyslite sa a prepočítajte, koľko vás vyjde cestovanie do práce autom a koľko by vás vyšlo cestovanie MHD. Električky nestoja v kolónach. Cestovanie autom začína byť ekonomicky zaujímavé, až keď veziete viacej ľudí, nielen seba. Autom nemusíte cestovať vždy a všade.

Banky a účty

Koľko účtov a koľko bánk živíte vy a vaša rodina? Viete, že mnohí slušne zarábajúci ľudia majú len jeden účet? Hľadajte bankové produkty, ktoré sú bez poplatkov, alebo s najnižšími poplatkami. Nebojte sa zmeniť banku. Prečerpanie účtu je drahá záležitosť, úroky sú vysoké, preto je najlepšie zbaviť sa takéhoto "zlozvyku". Pôžičku vám možno ponúkne vaša banka aj niekoľkokrát do roka. Zabudnite. Najvýhodnejšie pôžičky sú tie, ktoré nemáte. Ak už potrebujete súrne riešiť nečakané výdavky, skúste požiadať o pomoc rodinu a priateľov.

Byt a bývanie

Výdavky za bývanie patria k najväčším položkám v rozpočte, ale práve tu je príležitosť na úsporu. Nevyužité priestory sú zbytočným výdavkom. Neváhajte preto vymeniť byt za menší. Riešením môže byť aj spolubývajúci - podnájomník, ktorý uhradí časť výdavkov. Úsporné žiarovky, sprchové hlavice, ale aj moderné elektrospotrebiče dokážu znížiť výdavky za energie. Nábytok a ďalšie vybavenie domácnosti nemusíte kupovať len nové. Pri troche snahy nájdete zaujímavé kúsky z "druhej ruky" a ušetríte stovky eur. Remeselníci si zapýtajú za svoje služby poriadne peniaze. Ale vymaľovať si byt, vymeniť batériu, či urobiť rôzne drobné opravy si dokážete aj sami. Dobrých rád a inštrukcií je na internete plno. A zase vám zostalo pár desiatok eur, možno aj pár stoviek.

Domácnosť a plytvanie

Obchody sú plné rôznych vymožeností a pomôcok, ktoré majú uľahčiť prácu v domácnosti, najmä v kuchyni. Nepotrebujete každú reklamovanú "vychytávku". Aj tak ju použijete len raz-dvakrát a potom na ňu zabudnete. Radšej preskúmajte chladničku a odpadkový kôš. Koľko potravín sa vám každý mesiac pokazí a vyhodíte ich? Zistite, čo najčastejšie vyhodíte a začnite kupovať menej. Na upratovanie domácnosti nepotrebujete tie najdrahšie chemikálie z televíznej reklamy. Výborne poslúži obyčajný ocot za pár centov, niekoľko obyčajných saponátov. Inšpirujte sa na internete a vyskúšajte osvedečné prírodné prostriedky.

Domáca strava

Doma navarené jedlo je lepšie, zdravšie a lacnejšie. Ak si budete nosiť obed do práce, ročne môžete ušetriť a odložiť si od 250 do 500 eur. Závisí od toho, aký štedrý je váš zamestnávateľ a koľko vám prispieva na stravné lístky. Lacnejšie vyjdú aj doma robené nátierky, koláčiky či džemy. Prestaňte nakupovať rôzne sladené nápoje a balenú vodu. Vystačíte si s pitnou vodou z vodovodu s citrónom a bylinkovými čajmi. Ročne ušetríte pár desiatok eur.

Dovolenka za vlastné

Zadĺžiť sa kvôli dovolenke nie je dobrý nápad. Ak rozpočet "nepustí" a na oddych pri mori nezostávajú peniaze, zostaňte doma. Slovensko má mnoho nádherných miest a služby malých súkromných penziónov sú cenovo prijateľné. Rovnako si môžete spolu so známymi prenajať chatu alebo chalupu a za neveľký peniaz si oddýchnuť bez veľkých nákladov na cestovanie do cudziny. Zaujímavé ponuky nájdete na rôznych zľavových portáloch, alebo využite výhodné ceny first či last-minute.

Nákupy

Kreditná karta zvádza k míňaniu. Nevidíte fyzicky, ako peniaze "odchádzajú", preto si neuvedomujete, ako vám ubúdajú. Zvyknite si sledovať ceny a balenie tovaru. Pri nákupe si pozrite ceny potravín za kilogram. Veľký obal skrýva často malý obsah vo vnútri. Zoberte si do obchodu zoznam a nakúpte len to, čo naozaj potrebujete. Nedajte sa nalákať na zľavy. Ak si prepočítate cenu na kus (alebo kilogram), zistíte, že často nie sú vôbec výhodné. Ak sa vám z veľkého balenia polovica doma pokazí, žiadna úspora sa nekonala, práve naopak.

Trik s hotovosťou: pre tých, ktorí majú problém ustrážiť si výdavky. Vyberte si hotovosť, ktorá vám musí vystačiť na týždeň a plaťte všade len v hotovosti. Po pár dňoch budete zhrození a začnete pri nákupoch viac šetriť a zvažovať.

Oblečenie a obuv

Pár stoviek eur za rok môžete ušetriť na oblečení a obuvi, ak ich nakúpite mimo sezóny. Zľavy vo výpredajoch sú výrazné a tento tovar sa v skrini nepokazí. Drahé značkové oblečenie nie je potrebné. Ak sa dobre poobzeráte v second-handoch, nájdete tam aj nové, nenosené oblečenie za zlomok ceny. Na oblečenie a obuv vyčleňte časť sumy, ktorá zostane po zaplatení účtov za byt, stravu, energie. Dopredu si určite, koľko ste ochotní a schopní zaplatiť za topánky či kabát. Hľadajte tovar s prijateľnou cenou pre vás. Takto neprešvihnete výdavky. A keď budete používať vlastné tašky, ušetríte životné prostredie aj pár eur.

Nedotknuteľná rezerva

Každý mesiac, hneď po výplate by ste si mali odložiť aspoň nejakú sumu, hoci len 20, 30 či 50 eur. Ročne tak odložíte aj do 240, 360 alebo 600 eur. Peniaze dajte na svoj účet, alebo niekomu zodpovednému a spoľahlivému z rodiny, ktorý vám ich dá len v čase naozaj vážnej udalosti. Podľa odborníkov by každý mal mať rezervu aspoň na tri mesiace, čo je suma troch platov. V pohode budete, ak nasporíte toľko, že budete mať na rok fungovania bežného života. Prípadná strata zamestnania vás tak nezaskočí. Ak patríte k disciplinovanejším ľuďom, môžete skúsiť metódu delenia peňazí do obálok, aby ste každý mesiac minuli len toľko, koľko ste si dopredu na jednotlivé účely vyhradili. Rezervu tak môžete budovať v hotovosti aj úsporami z iných druhov nákladov, čo bude určite potešiteľné a hmatateľné.

Malý trik s mincami: ak každý deň hodíte do pokladničky len 35 centov, na konci mesiaca máte 10,50 eur a za rok 127 eur.

Zbytočné výdavky a závislosti

Cigarety, alkohol a dlhé hodiny v kaviarňach, baroch do rozpočtu poriadne načrú. Prepočítajte, koľko môžete ušetriť len na cigaretách: keď jedna škatuľka stojí okolo troch eur. Fajčiar spotrebuje za týždeň 4 škatuľky, za rok je to 208 škatuliek a 624 eur. To je už pekná suma na dovolenku, alebo niečo užitočné do bytu, pre iného mesačný príjem.

Alkohol, tipovanie, noviny, časopisy - to všetko sú výdavky, bez ktorých môžete existovať. Množstvo drobných položiek, ktoré v ročnom súčte dosahujú slušné čísla. Namiesto posedenia v podniku si môžete priateľov pozvať k sebe a občerstvenie aj alkohol vás vyjdú oveľa lacnejšie.

Zábava v rámci možností

Kiná, koncerty, divadlá, kluby, kaviarne. Spoločenský život stojí dosť. Nesnažte sa vyrovnať majetnejším známym. Hľadajte také kultúrne podujatia a programy, na ktoré je bezplatný vstup. Ak potrebujete zoškrtať výdavky, zvážte tiež, či naozaj potrebujete taký veľký paušál na mobil, koľko platíte za internet a ako ho využívate. Nájdite si zvýhodnené ceny pre skupiny.

Voľný čas, práca a zárobok

Máte dosť voľného času, ktorý zabíjate ničnerobením? Skúste si zvýšiť príjem nejakou brigádou. Agentúry ponúkajú aj rôzne príležitostné práce. Zvýšiť si kvalifikáciu vo voľnom čase tiež nie je zlá investícia. Zvyšujete si šance na vyšší zárobok v budúcnosti. Pracujete veľa a dlho, nemáte čas ani dosť peňazí?

Trik na záver: porovnajte si plat na podobnej pozícii u iného zamestnávateľa. Možno je čas zmeniť firmu.
Zdroj: msa (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie