Dodržte finančnú disciplínu po sviatkoch. Oplatí sa vám to

Mzdy a analýzy
Každoročné vianočné sviatky prinášajú so sebou finančné nástrahy v podobe lákavých akcií predajcov, jedinečnej cenovej ponuky tovarov, služieb či výhodných podmienok úverov a pôžičiek.

A v obchodoch sa začínajú pomaly výpredaje všetkého druhu, ktoré sú poriadnym lákadlom aj pre vašu peňaženku. Ako si teda udržať finančnú disciplínu? Tu je pár tipov pre vás.

1. Financie plánujte vopred a dodržte finančný plán

Minuli ste na sviatky viac, ako ste plánovali? Nie je to nič výnimočné. Počas Vianoc porušujeme rôzne finančné pravidlá, keďže chceme rodine i blízkym dopriať čo najviac darčekov pod stromček. Finančná disciplína je však v tomto smere potrebná. Aj po sviatkoch si zanalyzujte najskôr osobné financie. Ak chcete ešte čo-to investovať aj počas najsledujúcich dní, pred Silvestrom a Novým rokom, spíšte si to do zoznamu. Vyhnete sa tak emocionálnemu nákupu v obchode, kde na vás číhajú rôzne „výhodné akcie". Zároveň si vopred stanovte sumu peňazí, ktorú ešte môžete minúť.

2. Pozor na „výhodné" povianočné akcie a výpredaje

Nákupné správanie počas vianočného obdobia je často ovládané emóciami. Ľudia podľa finančných expertov často kupujú veci, ktoré by inak nekúpili, a za ceny, ktoré by za ne inokedy nezaplatili. Povianočné výpredaje na vás striehnu na každom kroku a vy by ste im, ak to nie je práve nevyhnutné, mali odolať. „Nedovoľte, aby pri nákupných rozhodnutiach zvíťazili netrpezlivosť a myšlienka, že rovnaká akcia sa už nebude opakovať. Skúste si spomenúť na minuloročné bezkonkurenčné vianočné ponuky, ktorých ceny tromfli novoročné výpredaje,“ radí Marcela Capuliaková, odborníčka na osobné financie Partners Group SK.

3. Nedotýkajte sa železnej rezervy, je na horšie časy

Vo vianočnom období ľudia veľmi často siahajú na svoje rezervy, ktoré mali odložené na „horšie“ časy, ako napríklad pre prípad straty zamestnania, choroby alebo iných nepredvídateľných udalostí. V skratke povedané — účel železnej rezervy je dôležitejší ako vykrytie nedostatku finančných zdrojov počas Vianoc. Pokiaľ by ste však zvažovali nákup na splátky, úver či pôžičku, použiť časť rezervy na vykrytie aktuálneho nedostatku je rozumnejšie riešenie. „Základné pravidlo znie — najskôr si financie odkladám a až potom uvažujem o míňaní. Rezerva má v prvom rade chrániť a nie slúžiť ako jednorazová vianočná záplata. Preto by na ňu mali siahať naozaj iba ľudia s pevnou vôľou, ktorí požičanú čiastku z rezervy na horšie časy čo najskôr vrátia,“ spresňuje Capuliaková.

4. Poznajte hlavné finančné miery, ktorý sa treba budúci rok držať

Dobré finančné zdravie odzrkadľuje pomer ideálnych finančných mier 10 : 20 : 30 : 40. Pri zdravom rozložení financií platí jednoduché pravidlo, ktorým by ste sa mali riadiť aj v ďalších mesiacoch. „Najskôr si odložte 10 percent z platu do rezervy, 20 percent využite na budovanie dlhodobých aktív, nie viac ako 30 percent by vám pri správnom nastavení mali ukrojiť úvery a pôžičky a so 40 percentami zabezpečte chod domácnosti a bežnú spotrebu," uzatvára odborníčka na osobné financie.
Zdroj: zk (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie