Zvýšila sa hodnota stravných lístkov a stravného

Mám prácu
Od dnešného dňa sa zvyšuje hodnota stravných lístkov, ako aj stravného pri pracovných cestách. Zmenu tiež ocenia živnostníci.

Zamestnanci si od 1. decembra 2016 prilepšia. Zvyšuje sa hodnota stravných lístkov, ako aj stravného (diét) pri pracovných cestách.

"Zmenu tiež ocenia živnostníci, ktorí si stravné môžu dať do daňových nákladov. Ale len tí, ktorí si účtujú reálne výdavky a nevyužívajú paušál," informovala Lucia Arvaiová, špecialistka na mzdy spoločnosti A&T solutions.

Stravné lístky

Zamestnávatelia, ktorí poskytujú svojim zamestnancom stravné lístky, musia ich minimálnu hodnotu zvýši z 3,15 eura na 3,38 eura. Z tejto sumy 1,86 eur (55 percent) platí zamestnávateľ a 1,52 eura (45 percent) je doplatok zamestnanca.

Pre živnostníkov

Živnostník (SZČO) má nárok na stravné za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku. Pokiaľ si svoj nárok uplatní, zvýši si tým od decembra svoje daňové výdavky z 4,20 eura na 4,50 eura za deň. Ak zamestnanca vyšle firmy na pracovnú cestu v rámci SR a trvá aspoň 5 hodín, má od zamestnávateľa nárok na takéto diéty:

Výška stravného pri pracovných cestách (v EUR)

Čas trvania cesty do 30.11.2016 od 1.12.2016
5 až 12 hodín              4,20                   4,50
12 až 18 hodín            6,30                   6,70
Nad 18 hodín              9,80                  10,30

Diéty za zahraničné pracovné cesty zostávajú zatiaľ nezmenené.
Zdroj: tur (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie