Upravený 8-% odvod z neživotného poistenia neohrozí stabilitu poisťovní

Spravodajstvo
Bratislava 24. novembra (TASR) - Rozšírenie 8-% odvodu na celé neživotné poistenie, ktoré sa nakoniec bude vzťahovať len na nové zmluvy, nebude mať negatívny vplyv na stabilitu poisťovní. Po zohľadnení pozmeňujúceho návrhu, ktorý prešiel pri záverečnom hlasovaní o novele tento týždeň v Národnej rade (NR) SR, to konštatuje Národná banka Slovenska (NBS).

"Prehodnotili sme našu analýzu dopadov. Môžeme konštatovať, že takto navrhovaná legislatíva nebude mať negatívny dopad na finančnú stabilitu poisťovacieho sektora ani finančného trhu," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom NBS Vladimír Dvořáček.

Zákon po takejto úprave totiž neobsahuje retroaktivitu a tým, že sa bude vzťahovať len na novouzatvárané zmluvy, bude nábeh rozšíreného odvodu len postupný. "Tým sa odbúralo veľké množstvo negatívnych dopadov, ktoré by prišli nárazovo 1. januára. Preto sme povedali, že to nemá negatívny vplyv na finančnú stabilitu," doplnil Dvořáček. Zároveň pripustil, že pri nových zmluvách existuje predpoklad zvýšenia cien poistného. "Tento element nebol odbúraný," dodal.

Parlament schválil novelu zákona o poisťovníctve z dielne Ministerstva financií (MF) SR v utorok (22.11.). Odvod vo výške 8 % z povinného zmluvného poistenia (PZP) automobilov sa tým od budúceho roka rozšíri na celú škálu neživotného poistenia. Poisťovne však budú platiť odvod len z prijatého poistného z novouzatvorených zmlúv po 1. januári 2017, predišlo sa tak retroaktivite.

Podľa MF SR je cieľom novely podpora preventívnych opatrení smerujúcich k predchádzaniu vzniku škôd a zmierneniu negatívnych následkov už vzniknutých škôd prostredníctvom rozšírenia odvodovej povinnosti z odvetvia poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla na všetky odvetvia neživotného poistenia.

Slovenská asociácia poisťovní (SLASPO) s rozšírením odvodu nesúhlasila, spustila proti jeho zavedeniu kampaň a žiadala stiahnutie návrhu z legislatívneho procesu.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie