Štát a odborári dohodli 4-% nárast miezd pre pracovníkov v štátnej a verejnej správe pre rok 2017

Spravodajstvo
Bratislava 23. novembra (TASR) - Zástupcovia štátu a odborárski vyjednávači sa dnes dohodli na 4-% zvýšení miezd pracovníkov v štátnej a verejnej správe pre rok 2017. Zároveň chcú v memorande uplatniť mzdové podmienky budúceho roka aj v roku 2018. Informoval o tom dnes minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD) po 4. kole kolektívneho vyjednávania o Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme.

"Môžem potvrdiť, že štvrté kolo nám prinieslo úspech, teda sme dohodnutí. Dokonca sme dohodnutí na mzdovom vývoji na najbližšie dva roky, nielen na rok 2017, ale memorandom aj na rok 2018. Navrhli sme partnerom v podstate 'skopírovanie' roku 2017 aj v roku 2018, to znamená pre oba roky rovnaké podmienky nárastu miezd, v oblasti tarifných platov nárast o 4 %, a potom nárast o 2 % v mesiacoch september až december v danom roku do mzdovej základne formou odmien, či funkčného príplatku, všetko garantované a rozpočtované," priblížil Kažimír.

Zvýšenie platov bude podľa neho stáť okruh verejných financií, teda štát, mestá a obce, župy 170 miliónov eur v roku 2017 a ďalších približne 170 miliónov eur v roku 2018. "Dohromady je dnešná dohoda za 340 miliónov eur," spresnil minister financií SR. Dohoda sa podľa jeho slov týka asi 250.000 ľudí. "Nie sme však zatiaľ dohodnutí na ďalšom náraste miezd pedagógov a odborných pracovníkov školstva, kde ešte vedie rokovania rezort školstva," povedal.

Podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Dvonč označil výsledky rokovania ohľadom miezd "za prijateľné". "Chceme, aby memorandum a kolektívna zmluva vyššieho stupňa boli podpísané. Budeme robiť všetko pre to, aby každý pracovník navýšenie dostal. Ideme pritom v mantineloch programového vyhlásenia vlády, nad tento rámec by to už bol problém," poznamenal Dvonč po vyjednávaní. Dohodnuté navýšenie miezd nevidí ako problém. "Mali by sme to zvládnuť," doplnil podpredseda ZMOS.

Podľa slov odborárskeho vyjednávača Antona Szalaya, predsedu Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb, boli dnešné rokovania "náročné a zložité". Potvrdil, že dnes sa prijal návrh valorizácie miezd na roky 2017 aj 2018. "Nepovažujeme rokovanie za celkom ukončené, pretože jedna aj druhá strana má možnosť vstúpiť do rokovania. Určite tak aj v roku 2017 spoločne urobíme, kedy vyhodnotíme plnenie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a budeme očakávať, aké budú prognózy ekonomiky SR," povedal Szalay.

Šéf školských odborárov Pavol Ondek dnešné kolektívne vyjednávanie ohľadom nárastu miezd nepovažuje za uzatvorené. "Prijali sa len podmienky, s ktorými prišla vláda. Z toho, čo sa žiadalo naviac, sa dnes nedosiahlo nič. Nakoniec zostalo teda len to, s čím na rokovanie prišiel minister financií," dodal Ondek.

Štát navrhol v prvom kole rokovaní o Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa na rok 2017 zvyšovanie platov pre zamestnancov v štátnej a verejnej správe, a teda aj učiteľov, o 0,9 %. Zvýšenie miezd o 3 % v budúcom roku pre štátnu a verejnú správu, ktoré rezort financií ponúkol v pondelok (3. 10.) v druhom kole rokovaní o Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa, odborári odmietli.

Po 3. kole (5. 10.) Kažimír oznámil, že štát je blízko dohody s odborárskymi vyjednávačmi o 4-% zvýšení miezd. "Rokujeme ešte o dodatočnom navýšení (platov) o ďalšie 2 % do tzv. mzdovej základne na časť roka 2017. Tu sme veľmi blízko dohode," priblížil začiatkom októbra Kažimír.

Zdroj, video: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie