Brigádujúcich študentov treba včas prihlásiť do registra Sociálnej poisťovne

Spravodajstvo
Bratislava 21. novembra (TASR) - Sociálna poisťovňa v súvislosti s prichádzajúcim obdobím predvianočných brigád upozorňuje zamestnávateľov, aby nezabudli študentov, ktorí sa rozhodli brigádovať, včas prihlásiť do registra. Na základe dohody o brigádnickej práci študentov totiž vzniká študentovi povinné dôchodkové poistenie zamestnanca, a teda aj povinnosť študenta a jeho zamestnávateľa platiť poistné na dôchodkové poistenie, a pre zamestnávateľa aj povinnosť uhrádzať poistné na úrazové a garančné poistenie.

Zamestnávateľ je povinný brigádnika prihlásiť v Sociálnej poisťovni na tieto poistenia prostredníctvom tlačiva Registračný list FO pred vznikom týchto poistení, najneskôr pred začatím výkonu práce.

Študent má právo určiť dohodu o brigádnickej práci študentov, na základe ktorej nebude mať postavenie zamestnanca na účely dôchodkového poistenia, ak pravidelný mesačný príjem alebo priemerný mesačný príjem študenta z tejto dohody nepresahuje 200 eur. Študenta, ktorý si uplatnil výnimku, zamestnávateľ prihlási v Sociálnej poisťovni len na účely úrazového a garančného poistenia pred vznikom tohto právneho vzťahu, najneskôr pred začatím výkonu práce.

Ak príjem študenta z dohody presiahne hraničnú sumu mesačného príjmu (pri dohode s pravidelným mesačným príjmom), resp. priemerného mesačného príjmu (pri dohode s nepravidelným príjmom) pre uplatnenie výnimky 200 eur, študentovi vzniká dôchodkové poistenie aj v prípade, že o výnimku požiadal. Pri pravidelnom mesačnom príjme je povinný zamestnávateľ ho dodatočne prihlásiť na dôchodkové poistenie, a to najneskôr v lehote splatnosti poistného za kalendárny mesiac, za ktorý príjem presiahol stanovenú hranicu a pri nepravidelnom príjme až pri ukončení dohody, a to najneskôr v lehote splatnosti poistného.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie