Vysoké školy budú môcť akreditovať aj zahraničné komisie, navrhuje Ministerstvo školstva

Spravodajstvo
Bratislava 18. novembra (TASR) – Slovenské vysoké školy by sa v budúcnosti mohli nechať akreditovať aj medzinárodne akceptovanými akreditačnými orgánmi iných krajín. Slovenská Akreditačná komisia (AK) bude mať možnosť výsledok takejto akreditácie argumentmi spochybniť. Navrhuje to ministerstvo školstva v tézach Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania pre oblasť vysokého školstva, ktoré zverejnilo tento týždeň. Návrh téz teraz predkladá na odbornú diskusiu.

Pri slovenskej Akreditačnej komisii zároveň navrhuje rezort školstva inštitucionálnu reformu. „Akreditačná komisia bude konštituovaná ako inštitúcia, ktorej postavenie a rozhodovanie je nezávislé od vysokých škôl, vlády, ministerstva aj ďalších zainteresovaných strán,“ uvádza ministerstvo. AK by mala byť podľa dokumentu v budúcnosti aj medzinárodne aktívna a pri svojej činnosti sa bude riadiť medzinárodnými štandardmi a odporúčaniami, čo pravidelne bude posudzovať jej audit zo strany Európskej asociácie pre zabezpečovanie kvality vo vysokom školstve (ENQA).

Zmenou by podľa téz mala prejsť aj samotná akreditácia vysokých škôl. „Doterajšia akreditácia študijných programov bude nahradená akreditáciou v študijných odboroch, resp. inštitucionálnou akreditáciou, čo znamená podstatné zníženie administratívnej náročnosti akreditačného procesu a zvýšenie jeho transparentnosti pri uplatňovaní vopred stanovených podmienok a postupov,“ uvádza rezort školstva. Upustiť sa má aj od komplexnej akreditácie.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie