Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu chce podporovať vysoké školy v rozširovaní ubytovania pre študentov

Spravodajstvo
Bratislava 9. novembra (TASR) - Spravodlivejší systém sociálnej podpory v oblasti ubytovania študentov, ako aj podpora vysokých škôl pri rozširovaní ubytovacích kapacít a v ich skvalitňovaní. To je jedným z cieľov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR v rámci dlhodobého zámeru vo vzdelávacej, výskumnej, vývojovej a ďalšej tvorivej činnosti pre oblasť vysokých škôl na roky 2016 – 2021, ktorý dnes odobrila vláda.

Ministerstvo v materiáli konštatuje, že vysoké školy majú obmedzené kapacity v študentských domovoch a zaostávajú v komforte a v kvalite ubytovania v porovnaní so súčasnými štandardmi. „Príspevok na ubytovanie v rámci dotácii zo štátneho rozpočtu sa prakticky za 15 rokov nezmenil. Študenti, ktorí sú nútení sa ubytovať mimo študentských domovov a zmluvných zariadení vysokých škôl, znášajú celé náklady na ubytovanie sami,“ uvádza rezort školstva.

Niektoré vysoké školy dokonca nemajú žiadnu ubytovaciu kapacitu. V rámci existujúceho systému financovania sa taktiež nezohľadňuje ani kvalita poskytovaného ubytovania. „Cieľom ministerstva je navrhnúť spravodlivejší systém sociálnej podpory v tejto oblasti ako aj podporiť vysoké školy v rozširovaní ubytovacích kapacít a v ich skvalitňovaní,“ dodalo ministerstvo.

Rezort taktiež v dokumente upozorňuje, že systém sociálnych štipendií je administratívne náročný a nepodporuje niektoré skupiny študentov v špecifickej situácii ako napríklad v prípade rozvrátených rodinných vzťahov. Na druhej strane pôžičkový systém realizovaný prostredníctvom Fondu na podporu vzdelávania s ohľadom na nedostatok zdrojov nevie uspokojiť všetkých záujemcov o študentskú pôžičku. Cieľom ministerstva je preto do roku 2020 vytvoriť podmienky na zabezpečenie lepšej dostupnosti študentských pôžičiek prostredníctvom Fondu na podporu vzdelávania.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie